Notowania

bombaj
21.02.2011 08:15

Kara śmierci dla zamachowca z Bombaju

Indyjski sąd podtrzymał wyrok. Apelację złożył jedyny ocalały zamachowiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stuti/CC/Flickr)

Indyjski sąd odrzucił apelację złożoną przez jedynego ocalałego zamachowca, uczestniczącego w 2008 roku w zamachach terrorystycznych w Bombaju, i podtrzymał wyrok skazujący go na karę śmierci - podała miejscowa telewizja.

Według indyjskich mediów, dwóch sędziów sądu wyższej instancji z Bombaju odrzuciło apelację złożoną przez obywatela Pakistanu Mohammeda Ajmala Amira Kasaba dotyczącą jego udziału w krwawym ataku.

23-letni mężczyzna został skazany ma śmierć w maju 2010 roku po trwający niemal rok procesie. Uznano go za winnego m.in. zabójstwa, działalności z bronią w ręku przeciwko Indiom, konspiracji i terroryzmu. Jak podkreśla agencja Associated Press, może się on jeszcze odwołać do Sądu Najwyższego, a jeśli to nie pomoże prosić indyjskie władze o łaskę.

Kasab jest jedynym ocalałym członkiem grupy terrorystycznej, która zaatakowała Bombaj. Dziewięciu pozostałych jej członków zginęło w trakcie interwencji indyjskich sił bezpieczeństwa.

Podczas trwającego trzy dni ataku w listopadzie 2008 roku 10-osobowa grupa zamachowców uzbrojonych w karabiny zaatakowała hotele, restauracje, dworzec kolejowy i centrum kultury żydowskiej w finansowej stolicy Indii, zabijając 166 osób i raniąc 300.

Indie obwiniają za ataki, nazywane przez miejscową prasę _ indyjskim 11 września _, pochodzącą z Pakistanu ekstremistyczną organizację Lashkar-e-Taiba.

21-letni Kasab został sfotografowany z karabinem w ręku podczas ataku na główną stację kolejową w Bombaju. Początkowo przyznał się do winy mówiąc, że chciał zaatakować Indie, żeby wyzwolić Kaszmir, o który spierają się one z Pakistanem. Jednak później odwołał zeznania, twierdząc, że był do nich zmuszony torturami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t96657.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/indie;i;pakistan;rozmawiaja;o;pokoju,49,0,767537.html) Indie i Pakistan rozmawiają o pokoju Negocjacje pokojowe zostały zawieszone po zamachach bombowych w Bombaju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t129262.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pakistan;15;osob;zginelo;11;jest;rannych,9,0,754697.html) Pakistan: 15 osób zginęło, 11 jest rannych W mikrobusie jadącym z Hangu do Kohat prawdopodobnie eksplodowała bomba.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byla;bomba;pod;kremlem;wladze;ukryly;akcje,201,0,750793.html) Była bomba pod Kremlem? Władze ukryły akcję Na Placu Czerwonym w Moskwie saperzy zdetonowali ładunek wybuchowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t97534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zabil;uchodzcow;czekajacych;na;jedzenie,52,0,743220.html) Zabił uchodźców czekających na jedzenie Prawdopodobnie zamachowiec samobójca wysadził się, zabijając ponad 40 osób.
Tagi: bombaj, terroryzm, wyrok, bomba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz