Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
antyislamski film
18.09.2012 21:11

Karykatury Mahometa we francuskim tygodniku

Okładka najnowszego Charlie Hebdo, dostępna już w internecie, przedstawia muzułmanina na wózku inwalidzkim pchanym przez ortodoksyjnego żyda, mówiących: Nie wolno sobie drwić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Francuski tygodnik satyryczny _ Charlie Hebdo _ w najnowszym numerze opublikuje karykatury proroka Mahometa. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) zaapelowała do muzułmanów we Francji, _ by nie ulegli tej prowokacji _. *

Okładka najnowszego _ Charlie Hebdo _, dostępna już w internecie, przedstawia muzułmanina na wózku inwalidzkim pchanym przez ortodoksyjnego żyda, mówiących: _ Nie wolno sobie drwić _.

Na górze widnieje napis _ Nietykalni 2 _, będący nawiązaniem do popularnego filmu o podobnym tytule. Na kolejnych stronach umieszczono rysunki przedstawiające Mahometa.

_ - Te rysunki zaszokują tych, którzy będą chcieli być zaszokowani, czytając gazetę, której nigdy nie czytają _ - powiedział w rozmowie z telewizją iTele ich autor, znany jako Charb.

Ocenił, że rysunki nie są bardziej prowokacyjne niż te, które zazwyczaj ukazują się w znanym z sarkastycznego humoru _ Charlie Hebdo _. - _ Czy wolność prasy jest prowokacją? _ - pytał.

CFCM w komunikacie stanowczo potępiła _ ten kolejny akt islamofobii _ i wezwała _ muzułmanów we Francji, by nie ulegli tej prowokacji _. Zapowiedź publikacji _ rysunków obraźliwych wobec proroka _ wprawiła w _ głęboką konsternację _ szefa CFCM Mohammeda Musakiego - czytamy w oświadczeniu Rady.

Premier Francji Jean-Marc Ayrault w komunikacie wyraził _ dezaprobatę wobec wszelkich ekscesów _ i zaapelował o _ poczucie odpowiedzialności _.

Ayrault podkreślił jednocześnie, że _ wolność słowa jest jedną z fundamentalnych zasad _ Republiki Francuskiej. Przypomniał też, że _ zasada świeckości państwa jest, wraz z zasadami tolerancji i poszanowania przekonań religijnych, w sercu paktu republikańskiego _.

Minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział podczas wizyty w Kairze, że jest przeciwny _ wszelkim prowokacjom _. Karykatury zostaną opublikowane w czasie, gdy oburzenie w świecie islamskim wywołuje wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych film _ Niewinność muzułmanów _. Przedstawia on Mahometa jako oszusta i kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci.

Na początku listopada zeszłego roku paryska siedziba _ Charlie Hebdo _ została podpalona. Mogło to mieć związek z numerem specjalnym poświęconym wyborom parlamentarnym w Tunezji, w których zwyciężyli islamiści. Z tej okazji gazeta przemianowała się na _ Charia Hebdo _ (_ charia _ znaczy po francusku _ szariat _), a swoim _ redaktorem naczelnym _ ogłosiła proroka Mahometa.

Czytaj więcej w Money.pl
Zero tolerancji dla kaznodziejów nienawiści 70 europejskich imamów i rabinów z 18 krajów chce walczyć z brakiem tolerancji.
Nie darują islamskim manifestantom. Śledztwo Prokuratura paryska wszczęła dochodzenie w celu wykrycia inicjatorów sobotniej manifestacji przed ambasadą USA w stolicy Francji, po której zatrzymano 152 osoby.
Nowe prawa dla muzułmanów w Niemczech Muzułmańskie święta będą dla ludzi tego wyznania dniami wolnymi od pracy, a szkołach będzie możliwa nauka tej religii.
Tagi: antyislamski film, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz