Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE będzie mediować w sprawie Romów we Francji

0
Podziel się

Decyzja Paryża o deportacji tysięcy Romów do Rumunii i Bułgarii wzbudziła wiele kontrowersji.

KE będzie mediować w sprawie Romów we Francji
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDTXvDtx

Komisja Europejska spotka się dziś w Brukseli z przedstawicielami francuskiego rządu, by rozmawiać o sprawie wydalanych Romów. Decyzja Paryża o zaostrzeniu polityki i deportacja tysięcy Romów do Rumunii i Bułgarii wzbudziła wiele kontrowersji, a na Francję spadła fala krytyki.

Wczoraj francuski minister do spraw imigracji Eric Besson poinformował o planach wprowadzenia poprawek do przepisów, zezwalających na deportację obcokrajowców w przypadku _ zagrożenia porządku publicznego przez powtarzające się kradzieże lub agresywne żebranie _.

W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Rumunii Teodor Baconschi, zaapelował o dwustronny i europejski dialog w sprawie integracji mniejszości romskiej.

bDTXvDtz

_ - Ta dobrowolna repatriacja naszych współobywateli, otrzymujących pewną sumę pieniędzy w zamian za zgodę na powrót do Rumunii, nie jest rozwiązaniem _ - oznajmił Baconschi w wywiadzie dla telewizji krajowej TVR.

Minister zwrócił uwagę na konieczność _ znalezienia funduszy, woli politycznej, a także dialogu dwustronnego i europejskiego oraz opracowania konkretnych programów _, aby polepszyć sytuację Romów.

_ - Liczymy na uczciwą współpracę ze strony Paryża. Potrzeba mieszkań, poprawy dostępu do edukacji, do systemu sanitarnego. Tego się nie dokona w ciągu 48 godzin. Jest to odwieczny i ponadnarodowy problem _ - powiedział szef rumuńskiej dyplomacji.

Francja ostatnio zaostrzyła politykę wobec Romów z Europy Wschodniej, likwidując dziesiątki romskich obozowisk. Według danych francuskich władz od 28 lipca do 17 sierpnia w ramach procedury _ dobrowolnego powrotu _ odesłano do Rumunii i Bułgarii 979 Romów. Romowie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie, otrzymują od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka.

bDTXvDtF

Czytaj w Money.pl

bDTXvDua
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)