Notowania

wojna w afganistanie
18.07.2011 07:17

Kissinger: Należy wyciągnąć nauki z Iraku i Afganistanu

Weteran amerykańskiej polityki Henry Kissinger uważa, że jego kraj i reszta świata powinny wyciągnąć właściwe nauki z doświadczeń wojen w Iraku i Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Weteran amerykańskiej polityki, były prezydencki doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego i były sekretarz stanu USA Henry Kissinger uważa, że jego kraj i reszta świata _ powinny wyciągnąć właściwe nauki _ z doświadczeń wojen w Iraku i Afganistanie.

_ - Powinniśmy byli wykazać więcej zręczności w wydzielaniu środków na te wojny i wyznaczaniu ich celów _ - powiedział Kissinger w wywiadzie dla konserwatywnego madryckiego dziennika _ ABC _.

W przeszłości - mówi polityk - USA _ miały pozycję kraju dysponującego ogromną przewagą fizyczną i ekonomiczną _.

_ - Dlatego łatwo było zakładać, że każdy problem może znaleźć rozwiązanie. I to rozwiązanie w krótkim okresie. Byliśmy krajem o kolosalnych zasobach. Obecnie jednak te zasoby są ograniczone _ - mówi Kissinger, dodając jednak, że _ to nie wojny w Iraku i Afganistanie wyczerpały możliwości USA _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t85312.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czas;zwalniac;cywilow;z;armii;w;afganistanie,246,0,859894.html) Czas zwalniać cywilów z armii w Afganistanie

Według jednego z najbardziej doświadczonych amerykańskich polityków, przez trzy lata, w ciągu których dokonywać się będzie wycofywanie wojsk amerykańskich i sojuszniczych z Afganistanu, _ konieczne jest osiągnięcie jakiegoś rozwiązania nie tyle z talibami, co z krajami sąsiednimi: Indiami, Pakistanem, Rosją, Chinami i ostatecznie, być może, również z Iranem _.

W ten sposób _ należy zapobiec odrodzeniu się terroryzmu w Afganistanie _ - podkreśla Kissinger, dodając, że potrzebna jest również _ subtelna polityka wobec Pakistanu _.

O tym kraju były sekretarz stanu USA powiedział w wywiadzie, że nie lubi on wysłuchiwać _ publicznych reprymend, ponieważ (...) rani to nadmiernie jego dumę narodową i honor _.

Na drugiej stronie czytaj o tym, co Henry Kissinger sądzi o arabskiej wiośnie ludów

Co do rewolucji zachodzących w niektórych krajach arabskich, Kissinger wierzy, że przyniosą one ustanowienie rządów demokratycznych. Ostrzega przed działaniami, które mogą skłonić te państwa do wniosku, że _ Stany Zjednoczone nie są przyjacielem godnym zaufania, ponieważ wówczas niektóre kraje, zwłaszcza Chiny, zyskają tam wpływy _.

Jeśli tak zwana arabska wiosna przyniesie owoce i doprowadzi do powstania stabilnych rządów - mówi Kissinger - _ będzie to wielka porażka organizacji, które podsycają terroryzm _.

Kissinger jest jednak sceptyczny wobec oczekiwań, że _ arabska wiosna _ doprowadzi do takich zmian we wszystkich krajach, które ją przeżywają._ - Tak więc sadzę, że będziemy musieli przez pewien czas stawiać czoło terroryzmowi, chociaż już w zmienionych warunkach _ - dodaje laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1973 roku.

Były sekretarz stanu USA ma 88 lat, był szefem amerykańskiej dyplomacji za prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda.

Zapytany o sytuację kryzysową w Europie i zjawisko przesuwania się osi świata w kierunku Pacyfiku, co może skłaniać do myślenia, że czas Europy minął, Kissinger odpowiada, że _ na to w przyszłym roku będą musieli odpowiedzieć sami Europejczycy _.

Jego zdaniem, Europejczycy nie zrozumieli wystarczająco, że _ kiedy ma się wspólną politykę walutową i nie posiada się wspólnej polityki podatkowej, powstają problemy . - Jeśli Europa nie osiągnie tej koordynacji swej polityki fiskalnej, konsekwencje tego będą nieuniknione _ - dodał Kissinger.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t151109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krwawe;walki;w;libii;celem;ropa,15,0,874255.html) Krwawe walki w Libii. Celem ropa? W ataku na Bregę zginęło 10 powstańców, a172 odniosło rany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hiszpanie;chcieli;zaatakowac;portugalie,75,0,873035.html) Hiszpanie chcieli zaatakować Portugalię Hiszpańscy generałowie przygotowywali się do ataku na wychodzącą z dyktatury Portugalię.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz