Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klich: Nie będzie oszczędzania na armii

0
Podziel się

Minister obrony zapewnił, że w ciągu najbliższych lat nakłady na wojsko nie będą obcinane.

Klich: Nie będzie oszczędzania na armii
(kprm.gov.pl)
bEhtMJVN

Minister obrony zapewnił w Sejmie, że w ciągu najbliższych lat nakłady na wojsko nie będą obcinane. Bogdan Klich odpowiadał na pytania posłów z komisji obrony.

Szef resortu obrony potwierdził, że w ciągu najbliższych trzech lat nakłady na armię będą wynosiły w każdym roku 1,95 PKB.

_ - Z wieloletniego planu finansowego przyjętego przez Radę Ministrów wynika kolejne potwierdzenie, że w tym roku nie będzie żadnych ograniczeń budżetowych i że budżet zaplanowany i mierzony wskaźnikiem 1,95 będzie zrealizowany. Wynika także, że w latach 2011-2013 pula środków przeznaczonych na obronność w Polsce będzie mierzona średnim wskaźnikiem 1,95 _ - dodał.

bEhtMJVP

Minister Bogdan Klich mówił też posłom o szczegółach zakończonego właśnie pierwszego etapu programu profesjonalizacji armii. Podkreślił, że obecnie polska armia liczy 100 tysięcy zawodowych żołnierzy, a na koniec 2011 roku Narodowe Siły Rezerwy mają liczyć 20 tysięcy osób.

Bogdan Klich poinformował także posłów o zmianach w systemie szkolenia żołnierzy, wprowadzeniu świadczeń mieszkaniowych oraz zmianach w systemie wyżywienia.

Realizacja reguły _ 1,95 proc. PKB na armię _, tylko na papierze

Wydatki na wojsko systematycznie rosną. Jednak tempo ich przyrostu nieznacznie zmalało w ciągu ostatnich trzech lat.

bEhtMJVV

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Sytuacja wygląda inaczej, gdy spojrzymy na kluczowy dla armii procent PKB przekazywany na obronność kraju. Uchwalony ustawowo gwarantuje MON-owi coroczne wpływy w wysokości 1,95 proc. produktu krajowego brutto.

Rząd przy konstruowaniu każdego budżetu ma jednak ogromne problemy z realizacją tego zobowiązania.

bEhtMJVW

Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. *Planowane wydatki

O jakości formacji wojskowych naszego kraju i tych np. ze Stanów Zjednoczonych ewidentnie świadczą nakłady, które przeznacza się na obronność kraju.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

bEhtMJVX

Możemy pomarzyć o tym, by szkolić naszych żołnierzy za takie pieniądze jak USA, czy kraje zachodniej Europy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t38285.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/10;lat;w;nato;zolnierz;kosztuje;trzy;razy;wiecej,5,0,433925.html) 10 lat w NATO. Żołnierz kosztuje trzy razy więcej Budżet MON podwoił się, ale na armię wydajemy dwa razy mniej niż unijni sojusznicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t80045.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;nato;ostrzega;przed;cieciami;wydatkow;na;armie,121,0,621689.html) Szef NATO ostrzega przed cięciami wydatków na armię Zdaniem Rasmussena zbyt głębokie cięcia negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t98694.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/afganska;misja;kosztuje;miliardy;wyjscie;nie;takie;proste,244,0,632308.html) Afgańska misja kosztuje miliardy, wyjście nie takie proste W tym roku Polska wyda blisko 2 mld zł na pensje i nowy sprzęt dla 2600 żołnierzy służących w afgańskiej misji. Premier zapowiada: będziemy rozmawiać o wycofaniu kontyngentu.
bEhtMJWq
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)