Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaza
30.12.2008 07:16

Kolejne naloty na Strefę Gazy

Tel-Awiw zapowiada: Nie będzie rozejmu, ale ofensywa lądowa. Korespondenci relacjonują kolejną falę nalotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja 13:40

*Tel-Awiw nie chce słyszeć o rozejmie. Zapowiada ofensywę lądową. Korespondenci z Gazy relacjonują kolejną falę nalotów. Bilans ofiar w Strefie Gazy to nawet 375 zabitych *

Gotowość do lądowej ofensywy w Strefie Gazy potwierdziła rzeczniczka armii. Lotnictwo Izraela czwarty dzień prowadzi ofensywę skierowaną przeciwko Hamasowi. Jak podaje BBC bilans ofiar sięga już 320 zabitych, w tym ponad 50 cywili. Według CNN zginęło 375 osób. Według źródeł palestyńskich, zginęło około 360 Palestyńczyków - w tym według ONZ 62 kobiet i dzieci - a ponad 1400 zostało rannych. Rakiety Hamasu zabiły w tym czasie czterech obywateli Izraela. W nocy partyzanci Hamasu zabili izraelskiego żołnierza.

Celem ostatnich nalotów były budynki palestyńskiej administracji rządowej i służb bezpieczeństwa. Wśród zaatakowanych celów znalazły się budynki kancelarii premiera, ministerstw: obrony, spraw zagranicznych i finansów oraz Uniwersytetu Islamskiego. Ostrzelano również klub, w którym zbierali się zwolennicy ruchu Fatah, kierowanego przez umiarkowanego prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Według świadków w wyniku izraelskich nalotów zostało też zniszczonych wiele prywatnych domów. W mieście Gaza nie ma prądu.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni przez obie strony konfliktu. Oświadczył, że skala reakcji Izraela jest zdecydowanie przesadzona. Organizacja Wyzwolenia Palestyny domaga się wysłania międzynarodowych wojsk w rejon konfliktu.

Dziś w Paryżu dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Unii na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Przed izraelskimi ambasadami na całym świecie przeciwnicy ataku na Strefę Gazy organizują protesty.

Zobacz relację telewizji CNN:

Izrael: Rozejmu nie będzie

Izraelski minister spraw wewnętrznych Meir Szeetrit wykluczył wszelki rozejm z radykałami z Hamasu do czasu całkowitej likwidacji groźby palestyńskich ataków rakietowych na ziemie Izraela. W wywiadzie, udzielonym izraelskiej rozgłośni radiowej, minister zapowiedział także, iż _ Izrael gotów jest walczyć z islamistami z Hamasu przez wiele tygodni _.

- _ Tu nie ma miejsca na jakikolwiek rozejm (...) Armia izraelska nie może wstrzymać operacji dopóki nie zmusi Palestyńczyków z Hamasu do wstrzymania ataków na Izrael _ - powiedział Szeetrit. - _ Taki mamy cel i musimy go zrealizować _.

Rano rozgłośnia radiowa w Jerozolimie podała także informację o zablokowaniu przez izraelski okręt marynarki wojennej jednostki, zamierzającej dotrzeć do Strefy Gazy. Na jej pokładzie - podano - znajdowali się propalestyńscy bojownicy a także cztery tony materiałów medycznych. Jednostka _ Dignity _ miała płynąć z Larnaki na Cyprze. W toku incydentu została uszkodzona. Nikt z załogi nie ucierpiał.

Tagi: gaza, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz