Notowania

zamieszki w londynie
08.08.2011 09:02

Kolejne zamieszki w Londynie

W północnym Londynie dziś w nocy doszło znów do zamieszek. Tym razem 200 osób walczyło z policją w dzielnicy Enfield.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W północnym Londynie dziś w nocy doszło do zajść ulicznych. Tym razem do starć około 200 osób z policją doszło w dzielnicy Enfield. Policja zatrzymała kilku uczestników rozruchów. Splądrowano sklepy, w tym jubilerski, podpalono samochody. *

Miejscowy konserwatywny poseł Nick de Bois nazwał zajścia _ poważnymi, choć nie na dużą skalę _. Według telewizji ITV, policja szturmowa rozpędziła uczestników zajść pałkami. Na miejscu była też policja konna i policyjne psy. W internecie opublikowano zdjęcie policyjnego samochodu z przednią szybą rozbitą płytą chodnikową. Główną ulicę zamknięto dla ruchu. Wiele sklepów zamknięto przed czasem.

Po sobotnich rozruchach w pobliskiej dzielnicy Tottenham, podczas których zdemolowano dwa policyjne samochody i autobus, podpalono wiele sklepów i dokonano grabieży mienia, do Londynu ściągnięto dodatkowe posiłki policyjne z okolicznych hrabstw a na ulice skierowano wzmocnione patrole.

Policja ogłosiła o wszczęciu dochodzenia w sprawie przedwczorajszych rozruchów, któremu nadano kryptonim _ Operation Withern _. 26 policjantów doznało w nich obrażeń, 55 osób zatrzymano. Tottenham przypomina pobojowisko.

Zapalnikiem burzliwych rozruchów była śmierć 29-letniego Marka Duggana, mieszkańca Tottenhamu, jednej z biedniejszych dzielnic Londynu licznie zamieszkałej przez czarną społeczność. Duggan miał zginąć w wyniku wymiany ognia przy próbie aresztowania go. Policja stara się ustalić przebieg zdarzeń.

Komisja zajmująca się skargami na policję Independent Police Complaints Commission - (IPPC) opublikowała wczoraj oświadczenie, w którym odcięła się od _ nieprawdziwych i podżegających _ doniesień sugerujących, że policja dokonała na Dugganie egzekucji. Na miejscu, gdzie zginął Duggan miano znaleźć broń palną nie należącą do policji.

Jeden z pocisków, najprawdopodobniej z niej wystrzelony, utkwił w policyjnym radiu, dzięki czemu policjant uszedł z życiem. Poniedziałkowy _ Guardian _ twierdzi jednak, że są w tej kwestii wątpliwości. Z policyjnej broni miano oddać dwa strzały.

Przedwczorajsze zajścia w dzielnicy Tottenham potępiła też rodzina Duggana. Jego brat Shaun Hall powiedział dziennikarzom, że nie chce by rozruchy były kojarzone z imieniem brata, którego nazwał człowiekiem rodzinnym i spokojnym. Nie dał wiary twierdzeniom, że Duggan strzelał do policji.

Zanim doszło do rozruchów, przed posterunkiem policji zebrało się na wiecu ok. 300 mieszkańców Tottenhamu domagając się _ sprawiedliwości _ dla Duggana. Motywem tego pokojowego protestu było niezadowolenie z policji, która nie zapoznała rodziny Duggana z okolicznościami jego śmierci.

Oficer policji wysokiej rangi Adrian Hanstock powiedział telewizji Sky, że pokojowy protest został opanowany przez grupy ludzi zdecydowanych wywołać spustoszenia, w większości gangi spoza Tottenhamu. Przemoc potępiła też szefowa brytyjskiego MSW Theresa May.

Telewizja Sky zauważa, że przemocy na tak dużą skalę nie można było się spodziewać. _ Guardian _ twierdzi jednak, że przywódcy miejscowej społeczności uprzedzali policję, że wiec przed posterunkiem policji może wymknąć się spod kontroli. Do rozruchów na tle rasowym doszło w dzielnicy Tottenham również w 1985 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t154166.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamieszki;w;londynie;trwa;dogaszanie;pozarow,115,0,887667.html) 6 budynków spłonęło doszczętnie. Są ranni W londyńskiej dzielnicy Tottenham w nocy doszło do gwałtownych starć grup miejscowej młodzieży z policją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t140266.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;na;ulicach;barcelony;40;rannych,48,0,839984.html) Walki na ulicach Barcelony. 40 rannych Demonstranci od 12 dni okupowali Plac Kataloński, na którym rozbili namioty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t136193.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/200;aresztowanych;po;demonstracjach;w;londynie,188,0,801468.html) 200 aresztowanych po demonstracjach w Londynie Nowe szacunki mówią już o pół miliona uczestników antyrządowego marszu.
Tagi: zamieszki w londynie, londyn, zamieszki, policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz