Notowania

kolumbia
06.12.2010 07:31

Kolumbia: Ponad 170 ofiar ulew

Masy błota osuwają się na domy. Powodem przedłużająca się pora deszczowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Masy błota osunęły się na skupisko ponad 50 domów na północy kraju. Za zaginione uznano ok. 84 osoby. *

Według danych Czerwonego Krzyża na skutek przedłużającej się w tym roku pory deszczowej zmarły 174 osoby. Do osunięcia się fali błota doszło wczoraj na przedmieściach miasta Medellin, stolicy departamentu Antioquia położonego na północnym zachodzie kraju.

Jak podała stacja telewizyjna Caracol, dotychczasowy bilans tego wydarzenia to jedna ofiara śmiertelna i siedmiu rannych. Pozostałych osób poszukuje ok. 250 pomocników oraz specjalnie szkolone psy szukające. Władze starają się też sprowadzić na miejsce zdarzenia ciężki sprzęt.

Przyczyną tragedii były prawdopodobnie ulewne deszcze utrzymujące się w Kolumbii, jednak stacja Caracol wysunęła inną hipotezę. Według niej, ponad obecnie zasypanym osiedlem znajdowało się otwarte wysypisko śmieci, które zdaniem nadawcy mogło wywołać lawinę błota.

Rząd kolumbijski przeznaczył ok. 300 tys. dolarów dla 316 tys. rodzin dotkniętych ulewami. Ambasada USA w Bogocie dodała 30 tys. dol. dla kolejnych 2,2 tys. rodzin. Według szacunków władz Kolumbii, na skutek ulew zniszczeniu uległo ponad 10 tys. domów.

_ - Deszcze przybrały na sile w różnych częściach Kolumbii i będą się utrzymywać aż do pierwszych dni nadchodzącego roku _ - podał przedstawiciel MCK w Kolumbii, Jorge Ivan Nova. Zdaniem służb meteorologicznych są to najbardziej obfite opady od 40 lat. Jako przyczynę takiego stanu pogody wskazują zjawisko pogodowe o nazwie _ La Nina _ (dziewczynka), pojawiające się co kilka lat i powodująca okresy suszy i długotrwałe deszcze.

W sąsiedniej Wenezueli na skutek ulew i lawin błotnych zmarły 34 osoby, a 75 tys. trzeba było ewakuować do schronów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t114905.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powodz;w;tajlandii;zabila;94;osoby,8,0,701448.html) Powódź w Tajlandii zabiła 94 osoby Poszkodowanych jest 4,2 mln osób. Kataklizm w środkowej i północno-wschodniej części trwa od 3 tygodni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t47105.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tragiczny;bilans;pozaru;w;izraelu;kilkadziesiat;ofiar,204,0,727500.html) Tragiczny bilans pożaru w Izraelu. Kilkadziesiąt ofiar Pożar wybuchł rano w lesie w pobliżu Hajfy. Ewakuowano setki ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t123690.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pgnig;prewencyjnie;kontroluje;stacje;redukcyjne;w;calym;kraju,247,0,726775.html) PGNiG prewencyjnie kontroluje stacje redukcyjne w całym kraju Spółka nie ustaliła jeszcze dokładnej przyczyny awarii.
Tagi: kolumbia, powodzie, ofiary, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz