Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska chce wydać 600 mln euro na badania

0
Podziel się:

Celem badań ma być opracowanie nowych technologii niezbędnych do stworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Komisja Europejska chce wydać 600 mln euro na badania
(Andrey Belenko/CC BY 2.0/Flickr)
bEDCfVFN

Komisja Europejska chce przeznaczyć 600 mln euro na badania, dzięki którym europejska przestrzeń powietrzna będzie mogła być wykorzystywana przez linie lotnicze bardziej efektywnie - poinformowała KE. W najbliższych 10-20 latach liczba lotów ma wzrosnąć o 50 proc.

KE wyjaśniła, że celem badań ma być opracowanie nowych technologii niezbędnych do stworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Nowe środki finansowe trafią w pierwszej kolejności m.in. na opracowanie metod umożliwiających liniom lotniczym obsługiwanie bardziej im odpowiadających tras, przy użyciu nowych technologii wymiany danych między przestrzenią powietrzną a ziemią. KE chce, by latanie samolotem było bardziej przyjazne dla środowiska, tańsze i bezpieczniejsze. Koszty zarządzania ruchem lotniczym powinny się zmniejszyć o połowę.

Unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas podkreślił, że europejskiej przestrzeni powietrznej i lotniskom grozi przepełnienie. _ Jeśli nie podejmiemy w związku z tym żadnych działań, w naszej przestrzeni powietrznej zapanuje wielki tłok i chaos. Z kolei lotniska będą tak zatłoczone, że dwa miliony samolotów nie będą mogły wystartować ani wylądować _ - powiedział cytowany w komunikacie Kallas.

bEDCfVFP

_ Większe zagęszczenie ruchu oznacza nie tylko wyższy poziom zagrożenia bezpieczeństwa, lecz również opóźnienia i realne koszty ekonomiczne. Te badania naukowe mogą odegrać pierwszoplanową rolę w opracowaniu technologii, które pozwolą nam stworzyć bardziej ekologiczną i efektywną europejską przestrzeń powietrzną - przestrzeń na miarę XXI wieku _ - dodał Kallas.

Komisja przekazała, że co roku przewoźnicy i pasażerowie ponoszą dodatkowe koszty w wysokości ok. 5 mld euro z powodu rozdrobnienia europejskiej przestrzeni powietrznej. Braki w zakresie efektywności ruchu lotniczego wydłużają średnią trasę lotu o 42 km, a to - zdaniem KE - oznacza większe zużycie paliwa, wzrost emisji zanieczyszczeń, a z punktu widzenia użytkowników wyższe koszty i większe opóźnienia.

_ Stany Zjednoczone kontrolują przestrzeń powietrzną takiej samej wielkości i o większym natężeniu ruchu lotniczego przy prawie o połowę mniejszych kosztach _ - podkreśliła KE.

W projekcie ma uczestniczyć ponad 2,5 tys. ekspertów w zakresie zarządzania ruchem lotniczym.

bEDCfVFV

Przedsięwzięcie ma być współfinansowane przez Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) oraz branżę lotniczą. Wkład UE w wysokości 600 mln euro ma pochodzić z programu _ Horyzont 2020 _, w ramach nowych wieloletnich ram finansowych UE.

Czytaj więcej w Money.pl
22 miliardy euro do wzięcia. Na innowacje Pieniądze trafią do takich sektorów jak leki, elektronika, technologie wodorowe i lotnictwo cywilne.
Odwołane loty i strajki. Stracą 45 mln euro W Hiszpanii rozpoczyna się dziś kolejny 5-dniowy strajk pracowników Iberii.
Będzie pomoc dla LOT-u? Jak zgodzi się KE Spółka może dostać najpierw 400 mln złotych na utrzymanie płynności finansowej, później kolejne kilkaset milionów. Ale wszystko zależy od KE.
bEDCfVGq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)