Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska zmienia zasady pomocy żywnościowej

0
Podziel się:

Komisja Europejska zmieniła podstawę prawną dla swej propozycji o pomocy żywnościowej dla najuboższych w UE w wysokości 500 mln euro w 2012 i 2013 roku.

Komisja Europejska zmienia zasady pomocy żywnościowej
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Komisja Europejska zmieniła podstawę prawną dla swej propozycji o pomocy żywnościowej dla najuboższych w UE w wysokości 500 mln euro w 2012 i 2013 roku. Liczy na przełamanie impasu w Radzie UE, gdzie sześć państw dotychczas blokuje tę pomoc.

Pomoc ma dalej pochodzić z puli na Wspólną Politykę Rolną, ale ma być prawnie uznana jako pomoc na zapewnienie spójności społecznej. - _ Liczymy, że to da impuls na porozumienie polityczne i pozwoli na kontynuowanie programu pomocy dla najbiedniejszych w 2012 i 2013 roku, a także w przyszłości _ - poinformowała KE w komunikacie prasowym.

Nieoficjalnie KE liczy, że z szóstki krajów (Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Holandia i Czechy), które dotychczas blokowały porozumienie, teraz wycofa się Praga. _ - Dotychczas ich głównym argumentem było, że środki na rolnictwo nie powinny być wydawane na pomoc socjalną _ - twierdzą anonimowi urzędnicy. Bez sprzeciwu Pragi, pozostałe kraje w UE będą mieć już wystarczającą większość kwalifikowaną do przyjęcia propozycji.

Ponadto w poniedziałek KE zaproponowała, by w programie nie stosować wymogu obowiązkowego dofinansowania, jak planowano jeszcze w czerwcu. Kraje, które chciały uczestniczyć w programie, miały dopłacać od 10 do 25 proc. sumy otrzymywanej z budżetu UE. Teraz same zdecydują, czy chcą dopłacać - zwiększając tym samym środki przekazywane następnie organizacjom zajmującym się dystrybucją pomocy żywnościowej dla najuboższych._ _

Chodzi o utrzymanie w przyszłym roku puli na pomoc żywnościową dla najuboższych w UE przynajmniej w dotychczasowej wysokości 480 mln euro. Na skutek wyroku Trybunału UE oraz oporów sześciu krajów UE istnieje ryzyko, że pomoc ta zostanie drastycznie zmniejszona, do 113 mln euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t20143.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dwa;miliony;biednych;w;ue;bez;pomocy,200,0,857288.html) Dwa miliony biednych w UE bez pomocy Komisja Europejska zdecydowała o zmniejszeniu pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców Wspólnoty od przyszłego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t140164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/co;szosty;polak;zyje;w;ubostwie;polska;bieda;kosztuje;3;6;mld;zl,181,0,838325.html) Co szósty Polak żyje w ubóstwie Dochody w co ósmej rodzinie z dziećmi są tak niskie, że kwalifikują do przyznania pomocy społecznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)