Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski pojedzie na Ukrainę? Janukowicz prosi

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy. Co ustalili?

Komorowski pojedzie na Ukrainę? Janukowicz prosi
(Reporter)

Wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała w Sejmie, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, informując w rozmowie telefonicznej prezydenta Bronisława Komorowskiego o przeniesieniu szczytu w Jałcie, jednocześnie zaprosił go do złożenia wizyty w Kijowie.

Aktualizacja: 17.00

Sytuacja więzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko stała się powodem zbojkotowania przez prezydentów kilku państw europejskich planowanego na 11-12 maja szczytu w Jałcie. Z udziału w konferencji zrezygnowali prezydenci m.in. Niemiec, Czech, Słowenii, Austrii i Włoch. Udać się na nią mieli prezydenci m.in. Polski, Litwy, Macedonii, Rumunii i Słowacji. Ostatecznie we wtorek ukraińskie MSZ poinformowało o odłożeniu szczytu.

_ - Szczyt w Jałcie został przeniesiony. To była decyzja prezydenta Janukowycza, z którą osobiście zadzwonił do prezydenta Komorowskiego, informując, że szczyt będzie przeniesiony, zapraszając jednocześnie prezydenta Komorowskiego do wizyty w Kijowie _ - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.

_ - Odpowiedź prezydenta Komorowskiego była taka, że jest gotów udać się do Kijowa, jeżeli będzie jakaś zmiana, nowa decyzja odnośnie Julii Tymoszenko. Wówczas jest gotów przyjechać i rozmawiać. Jeśli żadnej zmiany nie będzie, to zaproszenie nie zostanie przyjęte _ - poinformowała wiceminister spraw zagranicznych.

Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że Komorowski podnosił kwestię Tymoszenko _ niezliczoną ilość razy z prezydentem Janukowyczem, także w ciągu ostatnich dni, w kilkukrotnych rozmowach telefonicznych _. Dodała, że wizyta prezydenta, która na obecnym etapie jest planowana na mecz finałowy Euro 2012 na Ukrainie, będzie _ wizytą, gdzie reprezentuje on współorganizatorów, obywateli polskich _.

Jak podkreśliła, _ wszystkie działania prezydenta Komorowskiego odnośnie Ukrainy są bardzo ściśle konsultowane z MSZ _. _ Ministerstwo i prezydent działają ramię w ramię. Prezentujemy spójne stanowisko _ - dodała. Według wiceminister, najlepszym rozwiązaniem dla Ukrainy jest rozwiązanie prawno-systemowe, które doprowadzi do depenalizacji za działania polityczne.

Komorowski odniósł sukces?

Jednocześnie Bronisław Komorowski wyraża satysfakcję z deklaracji ukraińskiego MSZ dotyczącej reform ukraińskiego prawa mających na celu zbliżenie go do standardów europejskich - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Ukraińskie MSZ w odpowiedzi na apel prezydenta Bronisława Komorowskiego oświadczyło dzisiaj, że Kijów podziela opinię o konieczności reformowania ustawodawstwa na Ukrainie, by zbliżyć je do europejskich standardów. Podkreśliło, że proces reform już się rozpoczął.

_ - Reakcja MSZ Ukrainy nabiera szczególnego znaczenia w kontekście wypowiedzi pierwszego zastępcy prokuratora generalnego Ukrainy Renata Kuźmina 9 maja podczas konferencji w Parlamencie Europejskim "Proces przeciwko Tymoszenko: przestrzeganie prawa Ukrainy czy łamanie praw człowieka" _ - powiedział Sokołowski. Jak zaznaczył, Kuźmin - oceniając ukraińskie prawo - przyznał, że Julia Tymoszenko została osądzona na podstawie kodeksu, którego niektóre normy nie odpowiadały europejskim, demokratycznych standardom.

_ - Prezydent wyraża nadzieję, że zmiany zapowiedziane przez Kijów będą dotyczyć również zapisów, w oparciu o które za decyzje polityczne grozi kara więzienia _ - oświadczył prezydencki minister.

Prezydent Komorowski zaapelował wczoraj do wszystkich ukraińskich sił politycznych - rządzących i opozycyjnych - o zmianę _ anachronicznego _ prawa, które umożliwia karanie za decyzje polityczne w oparciu o prawo karne.

Co w tej sprawie się wydarzyło Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej o sprawie Julii Tymoszenko
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraina;slaba;reakcja;na;apel;komorowskiego,33,0,1082657.html) Prezydent apelował do wielu. Zareagował jeden Tylko jeden ukraiński deputowany zareagował na apel polskiego prezydenta o zmianę artykułów prawa kodeksu karnego, z których została skazana Julia Tymoszenko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t158031.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bojkot;euro;2012;na;ukrainie;gowin;krytykuje;pis;wciaz;ostro,86,0,1082710.html) "Zaskakujące". Kaczyński sam sobie przeczy _ Tylko zdecydowana polityka wobec Ukrainy może przynieść pożądane efekty _ - uważa poseł PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t160965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/julia;tymoszenko;przewieziona;do;szpitala,34,0,1081890.html) Tymoszenko już w szpitalu. Postawiła warunki Była premier Ukrainy została przewieziona z więzienia w Charkowie do miejscowego szpitala kolejowego, gdzie ma przejść kurację kręgosłupa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)