Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski wypyta Miedwiediewa o śledztwo

0
Podziel się:

Marszałek: Oprócz ustaleń w sprawie katastrofy, poruszę temat zbrodni katyńskiej.

Komorowski wypyta Miedwiediewa o śledztwo
(PAP/Radek Pietruszka)
bFeLNOGJ

Bronisław Komorowskipotwierdził, że w czasie wizyty w Moskwie spotka się z kilkoma światowymi politykami, którzy w tym czasie będą w rosyjskiej stolicy. Najważniejsze jednak będzie spotkanie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Marszałek Sejmu, pełniący po śmierciLecha Kaczyńskiego, obowiązki prezydenta, został zaproszony na uroczystości 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Bronisław Komorowski zapowiedział, że w czasie spotkania z prezydentem Miedwiediewem poruszy kilka ważnych spraw. _ W pierwszej kolejności porozmawiam o zbrodni katyńskiej _ - podkreślił marszałek Komorowski.

bFeLNOGL

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Marszałek Sejmu ma zamiar też rozmawiać z rosyjskim prezydentem o najnowszych ustaleniach śledztwa w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Jak dodał, liczy na to, że strona rosyjska _ zrozumie polską wrażliwość w kwestiach związanych z brakiem wystarczającego zabezpieczenia terenu katastrofy _. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o tym, że teren katastrofy prezydenckiego samolotu nie jest strzeżony i można tam nadal znaleźć przedmioty należące do ofiar katastrofy i szczątki samolotu.

W ocenie Komorowskiego, można uzyskać dalej idący postęp w zabezpieczeniu miejsca katastrofy. Jak mówił, nie tylko ochronę w postaci patroli milicyjnych, ale _ dalej idące zabezpieczenie trwałe _. _ Nawet spodziewane rozpoczęcie prac poszukiwawczych przez archeologów też nie będzie stanowiło wystarczającego zabezpieczenia przed penetracją terenu przez osoby postronne _ - ocenił marszałek.

bFeLNOGR

Zaznaczył, że umówił się z prokuratorem Seremetem, że będzie informowany na bieżąco o postępach śledztwa i wiedzy polskiej o śledztwie rosyjskim. _ Mam również nadzieję, że będę uzyskiwał informację o tym kiedy i w jakim tempie mogą być przekazywane polskiej opinii publicznej informacje _ - mówił Komorowski.

Tylko informacja - podkreślił - _ może być skuteczną bronią przeciwko rodzeniu się przeróżnych plotek, nawet najbardziej nonsensownych _. _ Tam, gdzie nie ma wiedzy tam rodzą się upiory, plotki i pomówienia. Trzeba temu skutecznie przeciwdziałać - dodał Komorowski. _

_ W rękach prokuratora generalnego - powiedział marszałek Sejmu - będzie wiedza która - w jego opinii - _powinna jak najszybciej trafić do polskiej opinii publicznej".

Komorowski zwrócił uwagę, że zapisy z czarnej skrzynki prezydenckiego TU-154 są badane i analizowane przez międzynarodową instytucję związaną z badaniem wypadków lotniczych. _ Dostałem jednoznaczną informację, że strona rosyjska wykazuje zrozumienie dla polskich oczekiwań, ale procedury są takie, że najpierw badania międzynarodowe, potem rosyjskie, a na końcu dokumenty trafią do Polski _ - dodał.

bFeLNOGS

Prokurator generalny - podkreślił marszałek - będzie zabiegał o możliwość jak najszybszego ujawnienia informacji zawartych na czarnych skrzynkach, _ jeszcze przed zakończeniem rosyjskiego śledztwa _. Jak zaznaczył, oczekuje od prokuratora generalnego stanowczości w relacjach ze stroną rosyjską.

Komorowski spotka się też z innymi przywódcami państw

Oprócz Miedwiediewa, marszałek zaplanował też rozmowy miedzy innymi z kanclerz Niemiec Angelą Merkel czy prezydentem Francji Sarkozym.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:


bFeLNOGT

Dmitrij Miedwiediew zaprosił Bronisława Komorowskiego, pełniącego obowiązki głowy państwa do udziału w moskiewskich uroczystościach 18 kwietnia w Krakowie, podczas spotkania przed uroczystościami pogrzebowymi Lecha i Marii Kaczyńskich.

Z Komorowskim lecą kombatanci w tym generał Jaruzelski

Marszałek przed tygodniem pytany, czy zaprosił do samolotu gen. Jaruzelskiegoodparł, że oczywiście. Przypomniał, że może trochę mało zręcznie, ale zrobili to już wcześniej przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. _ Ja ponowiłem zaproszenie i zostało przyjęte _ - powiedział marszałek. Jego zdaniem, jest rzeczą absolutnie naturalną i zrozumiałą, aby także była głowa państwa, człowiek, który uczestniczył w II wojnie światowej był obecny na moskiewskiej paradzie.

Do Moskwy na obchody 65. rocznicy zakończenia II wojny świtowej pojedzie więcej kombatantów. Pełniący obowiązki prezydanta marszałek Bronisław Komorowski zaprosił dodatkowo cztery osoby, jedna- ze względów zdrowotnych- nie może jechać.

bFeLNOGU

Pierwotnie - jak wytłumaczył w rozmowie z dziennikarzami marszałek Komorowski - na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego miało lecieć do Rosji trzech kombatantów.

Oprócz kombatantów w uroczystościach na Placu Czerwonym w Moskwie będzie brało udział 75. polskich żołnierzy z Batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

bFeLNOHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)