Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
04.07.2011 14:06

Komorowski zapowiada: Wybory 9 października. Politycy zadowoleni

Prezydent nieoficjalnie ogłosił już datę tegorocznych wyborów parlamentarnych. Głosowanie potrwa jeden dzień, w pierwszym możliwym terminie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent nieoficjalnie ogłosił już datę tegorocznych wyborów parlamentarnych. Głosowanie ma być jednodniowe. Nie chciał za to powiedzieć, czy odrzuci sprawozdanie KRRiT.

aktualizacja 16:02

Bronisław Komorowski zadeklarował na konferencji prasowej, że wyznaczy głosowanie na 9 października 2011 roku. Jednocześnie zaznaczył, że oficjalną decyzję poda na początku sierpnia. Dodał, że w jego ocenie wybory parlamentarne powinny być jednodniowe.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZYDENTA:

(Źródło: IAR)

Podczas konferencji prasowej w Belwederze Bronisław Komorowski poinformował również, że nie podjął jeszcze decyzji dotączej odrzucenia bądź przyjęcia sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2010 rok.

Prezydent spotkał się z szefami klubów parlamentarnych, by skonsultować się w sprawie sprawozdania Krajowej Rady. W rozmowach tych poruszył również temat terminu wyborów parlamentarnych.

##PiS zadowolone tylko częściowo

_ - Dobrze się stało, że ogłoszone zostały wybory jednodniowe _ - powiedział Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS. - _ Dwudniowe wybory byłyby sprzeczne z Konstytucją RP, która mówi wyraźnie o tym, że wybory odbywają się w _ dzień wolny od pracy _ _ - zaznaczył.

Polityk PiS powiedział też, że nie spodziewał się, by prezydent zdecydował się _ złamać konstytucję _ poprzez zarządzenie dwudniowego głosowania. Jak mówił, ma nadzieję, że o decyzji Komorowskiego zadecydowało _ poszanowanie prawa _.

Szef klubu PiS skrytykował natomiast zapowiedziany termin wyborów. - _ 9 października to bardzo wczesny termin _ - powiedział. Jak zaznaczył, _ PiS już wiele miesięcy temu zwracało uwagę, że wybory powinny odbyć się przed rozpoczęciem polskiej prezydencji _. _ W trakcie prezydencji zmiana rządu może spowodować problemy - tak było w przypadku Czech _ - argumentował.

W ocenie Błaszczaka, _ jeśli już wybory nie zostały przeprowadzone przed prezydencją, to powinny się odbyć w maksymalnie późnym możliwym terminie, tak żeby obecny rząd mógł prezydencję dokończyć _.

_ - 9 października to termin, który spowoduje, że z całą pewnością zmiana rządu nastąpi w trakcie prezydencji _ - podkreślił Błaszczak.

##Inne partie się cieszą

Także szef klubu Stanisław Żelichowski jest zdania, że ze względu na wątpliwości konstytucyjne dobrze się stało, iż prezydent ma zamiar rozpisać jednodniowe wybory parlamentarne. - _ Im szybciej, tym lepiej _ - dodał szef klubu ludowców.

_ - Gdyby doszło do tego, że wybory dwudniowe odbyłyby się, a za każdy dzień wyborów płacilibyśmy około 60 mln złotych, i okazałoby się, że te wybory są niekonstytucyjne, to trzeba by było je powtórzyć i wydać bezzasadnie 120 mln. Drugi raz za kilka dni Polacy by nie poszli do wyborów, więc osłabiłoby to polską demokrację _ - mówił Żelichowski.

Na kolejnej stronie komentarze innych polityków

W jego ocenie, termin 9 października jest dobry, _ jak każdy inny dzień _. _ Im szybciej, tym lepiej, bo widzę, ile pomysłów typowo wyborczych trafia dziś do Sejmu, więc może trochę gorące głowy zostaną polane zimną wodą _ - dodał.

Z kolei Jerzy Wenderlich z SLD ocenia decyzje prezydenta co do wyborów parlamentarnych jako _ całkiem dobrą _. Zdaniem wicemarszałka Sejmu jednodniowe wybory odsuwają na bok posądzenia o ewentualne fałszerstwa, a do tego jak nie spowodują dodatkowych kosztów dla państwa. Jednocześnie stwierdził, że termin wyborów nie ma większego znaczenia.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JERZEGO WENDERLICHA:

(Źródło: IAR)

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak oceniła, że to dobrze, iż wybory parlamentarne odbędą się we wcześniejszym z możliwych październikowych terminów.

_ - Prezydent powiedział mi, że poda datę wyborów, w której uwzględni kalendarz prezydencji. Najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu prezydencji jest - w ocenie prezydenta - szczyt Partnerstwa Wschodniego i po tym wydarzeniu można rozpisać wybory _ - mówiła wiceszefowa klubu PJN, która rozmawiaładziś z prezydentem m.in. w sprawie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

_ - Jeśli prezydent miał wątpliwości konstytucyjne, to cieszę się, że zostały rozstrzygnięte i że jest już termin wyborów _ - powiedziała Jakubiak.

Jakubiak dopytywana była także, czy prezydent Komorowski chce wyznaczyć datę 9 października wbrew zarządowi PO, który w styczniu zaaprobował 23 października jako wstępną datę wyborów parlamentarnych._ - Prezydent zagrał mocną piłkę. To, że dzisiaj prezydent rozstrzyga, trochę wbrew swojej partii, to jest początek pewnej gry, która jest wymuszana polskim systemem konstytucyjnym _ - odparła Jakubiak.

Zapewniła, że jej partia jest gotowa na wybory parlamentarne. _ Mamy listy przygotowane. W najbliższych dwóch tygodniach zatwierdzimy listy, które będą pełne niespodzianek _ - dodała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;chce;wyborow;bez;kombinowania,2,0,815106.html) Pawlak chce wyborów _ bez kombinowania - Wybory parlamentarne powinny odbyć się tylko w jednym dniu _- powiedział wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87242.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;wazne;zeby;wygrac;wybory,123,0,814459.html) Tusk: Ważne, żeby wygrać wybory Zdaniem premiera dyskusja o długości trwania wyborów jest drugorzędna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t112316.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dwudniowe;wybory;drozsze;o;50;mln;zl,178,0,814258.html) Dwudniowe wybory droższe o 50 mln zł Zdaniem Państwowej Komisji wyborczej tyle wynosi różnica między kosztami jednodniowych i dwudniowych wyborów parlamentarnych.
Tagi: wybory 2011, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz