Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt Izraela z Palestyną. Rozmowy pokojowe przerwane

0
Podziel się:

Między Izraelem a Palestyńczykami nasiliły się gesty wrogości, gdy Izrael odmówił zwolnienia w przewidzianym terminie, czyli 29 marca, czwartej i ostatniej grupy palestyńskich więźniów.

Konflikt Izraela z Palestyną. Rozmowy pokojowe przerwane
(PAP/EPA)

Władze Izraela odwołały planowaną na wieczór sesję negocjacji pokojowych z Palestyńczykami po podpisaniu wcześniej tego dnia przez organizacje palestyńskie: radykalny Hamas i umiarkowany Fatah umowy dotyczącej utworzenia rządu jedności narodowej.

Oświadczenie kancelarii premiera Izraela Benjamina Netanjahu brzmi: _ Izrael odwołał spotkanie negocjacyjne, które miało się odbyć dzisiaj wieczorem _. Więcej szczegółów nie podano.

Wcześniej Fatah i Hamas, które ze sobą rywalizują, osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego rządu przejściowego i nowych wyborów.

Członek przebywającej w Gazie delegacji Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Mustafa Barguti sprecyzował, że rząd ma być utworzony w ciągu pięciu tygodni, a wybory prezydenckie i parlamentarne powinny się odbyć w ciągu sześciu miesięcy. Fatah jest największą z frakcji współtworzących OWP. Według doniesień mediów planowany rząd składałby się z niezależnych ekspertów.

Podobne porozumienia między islamistycznym Hamasem i uważanym za umiarkowany Fatahem, osiągnięte w latach 2011 i 2012, nigdy nie weszły w życie. Obie strony zaprezentowały odrębne stanowiska w różnych kwestiach szczegółowych, w tym np. w sprawie kandydata na premiera.

Netanjahu postawił polityczne ultimatum należącemu do Fatahu prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi. _ - Musi się zdecydować, czy chce pojednania z Hamasem, czy pokoju z Izraelem. Może osiągnąć tylko jedno bądź drugie _ - powiedział premier Izraela.

Po podpisaniu porozumienia przez Fatah i Hamas izraelskie siły dokonały ataku powietrznego na Strefę Gazy, raniąc 12 osób - poinformowały źródła medyczne Hamasu i źródła izraelskie.

Armia Izraela oświadczyła, że przeprowadziła _ operację antyterrorystyczną _ w północnej części Strefy Gazy, sugerując jednocześnie, że bojownicy najpewniej uniknęli strat.

Między Izraelem a Palestyńczykami nasiliły się gesty wrogości, gdy Izrael odmówił zwolnienia w przewidzianym terminie, czyli 29 marca, czwartej i ostatniej grupy palestyńskich więźniów, domagając się kontynuowania rozmów pokojowych po pierwotnie wyznaczonym terminie ich zakończenia - 29 kwietnia.

Na początku kwietnia Netanjahu nakazał wstrzymanie wszystkich kontaktów na wysokim szczeblu z władzami Autonomii Palestyńskiej z wyjątkiem dotyczących kwestii bezpieczeństwa z powodu _ poważnego naruszenia przez Palestyńczyków zobowiązań wynikających z rozmów pokojowych _. Wcześniej Abbas ogłosił, że podpisał wnioski, by Palestyna stała się sygnatariuszem 15 oenzetowskich traktatów i konwencji międzynarodowych.

Ze względu na podejmowane zamachy na Izraelczyków Hamas uważany jest przez Izrael i USA oraz inne państwa za organizację terrorystyczną. Kierowana przez Abbasa Autonomia Palestyńska sprawuje władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 r. po krwawych walkach z Fatahem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)