Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrola na lotniskach
03.07.2014 08:18

Kontrola na lotniskach. Wielka Brytania obawia się terrorystów

Środki zaostrzono w związku z amerykańskimi obawami, że terroryści pracują nad ładunkiem wybuchowym niewykrywalnym przez obecne systemy kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Na brytyjskich lotniskach zaostrzono kontrolę bagażu podręcznego i osobistą w związku z ostrzeżeniami amerykańskich służb wywiadowczych przed możliwym zamachem terrorystycznym i zapowiedzią wprowadzenia obostrzeń na niektórych lotniskach USA.

Środki bezpieczeństwa zaostrzono w związku z amerykańskimi obawami, że terroryści powiązanego z Al Kaidą syryjskiego Frontu Al Nusra i działającej w Jemenie filii Al Kaidy (AQAP) pracują nad ładunkiem wybuchowym niewykrywalnym przez obecne systemy kontroli, a zatem dającym się przemycić na pokład samolotu.

Brytyjskie ministerstwo transportu zapowiedziało, że _ niektóre środki zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów zostaną zaostrzone _.

Rzecznik resortu odmówił podania szczegółów, stwierdzając, że większość podróżnych nie odczuje dodatkowych niewygód. Nieoficjalnie mówi się o wydłużeniu kolejek do odpraw ponieważ pasażerowie będą skrupulatniej sprawdzani.

Według rzecznika zagrożenie bezpieczeństwa nadal uznawane jest za istotne, co oznacza, że atak jest prawdopodobny, ale nie musi nastąpić. _ Rząd brytyjski systematycznie analizuje wymogi bezpieczeństwa w cywilnym ruchu lotniczym współdziałając z innymi rządami i branżą lotniczą () Środki bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii należą do najsolidniejszych na świecie i rząd będzie w dalszym ciągu podejmował niezbędne działania dla utrzymania bezpieczeństwa publicznego _ - stwierdził rzecznik w wypowiedzi dla prasy.

Brytyjskie lotniska odgrywają dużą rolę w transatlantyckim ruchu powietrznym. W 2006 r. brytyjskie i amerykańskie służby udaremniły kilka zamachów przygotowywanych na samoloty na trasie z Wielkiej Brytanii do USA. Zamachowcy planowali wysadzenie samolotów za pomocą ładunków wybuchowych przemyconych w butelkach z napojami orzeźwiającymi.

W grudniu 2009 r. Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab usiłował wysadzić samolot amerykańskich linii Northwest na trasie Amsterdam-Detroit przy pomocy ładunku wybuchowego ukrytego w bieliźnie, którą miał na sobie. Abdulmutallab studiował w Londynie i przeszedł przeszkolenie w Jemenie. Do przygotowania zamachu przyznała się AQAP.

Wcześniej w grudniu 2001 r. inny niedoszły samobójca - Brytyjczyk Richard Reid, który odsiadując wyrok za pospolite przestępstwa w więzieniu przeszedł na islam, usiłował wysadzić samolot American Airlines na trasie Paryż - Miami przy pomocy ładunku wybuchowego umieszczonego w bucie. Został jednak w porę obezwładniony przez współpasażerów.

Czytaj więcej w Money.pl
Włoska prezydencja w UE. Jakie zmiany? Premier Włoch będzie przewodniczył Unii przez sześć miesięcy. Jego przemówienie w Strasbourgu pełne było wzniosłych haseł.
Ile zarabia Barack Obama i jego ludzie? Najbardziej zaufani dostają równowartość niemal pół miliona złotych rocznie. Ale najniższa pensja w Białym Domu nie przekracza nawet progu średniej krajowej.
Ważne zmiany w przepisach o autostradach Likwiduje ona działającą przy ministrze odpowiedzialnym za transport Radę ds. Autostrad oraz Państwową Radę Nieruchomości, która istniała przy ministrze ds. budownictwa.
Tagi: kontrola na lotniskach, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz