Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrole w tajnych ośrodkach w Syrii

0
Podziel się:

OPCW w ramach międzynarodowego porozumienia z Syrią ma do końca przyszłego roku zlikwidować arsenał chemiczny w posiadaniu syryjskiego reżimu.

Kontrole w tajnych ośrodkach w Syrii
(PAP/EPA)

Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) skontrolowali jeden z dwóch obiektów w Syrii uważanych dotychczas za niedostępne ze względów bezpieczeństwa - informuje w czwartek agencja Reuters, powołując się na szkic raportu OPCW w tej sprawie.

OPCW, która w ramach międzynarodowego porozumienia z Syrią ma do końca przyszłego roku zlikwidować arsenał chemiczny w posiadaniu syryjskiego reżimu, przeprowadziła dotąd inspekcje w 21 z 23 obiektów zadeklarowanych przez władze w Damaszku. Dwa pozostałe były zbyt niebezpieczne na inspekcje, ale ich wyposażenie przeniesiono do innych miejsc, które objęto kontrolą.

_ Dodatkową inspekcję przeprowadzono w regionie Aleppo (na północnym zachodzie (Syrii - Red.) ; był to jeden z obiektów, do których dotychczas nie można było dotrzeć ze względów bezpieczeństwa _ - podano w dokumencie.

_ - Tak jak deklarowała Syria, potwierdzono, że obiekt został zdemontowany i od dawna pozostaje opuszczony, a budynek nosi ślady poważnych uszkodzeń na skutek walk _ - dodano.

Pod koniec października OPCW poinformowała, że Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów. Oznacza to, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału.

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX. Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Asada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.

Syria zaproponowała zniszczenie jej broni chemicznej poza granicami kraju ze względu na trwającą wojnę domową. Nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie.

W bieżącym tygodniu delegacja Syrii przebywa w siedzibie głównej OPCW w Hadze, aby przedyskutować miejsce i sposób likwidacji syryjskiego arsenału.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)