Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopacz: Są pieniądze na leczenie dzieci z nowotworami

0
Podziel się:

Szefowa resortu zdrowia zapewniła, że NFZ zapłaci za nadwykonania.

Kopacz: Są pieniądze na leczenie dzieci z nowotworami
(kprm.gov.pl)

Pieniądze na leczenie pacjentów onkologicznych, w tym dzieci, są zabezpieczone - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz, odnosząc się w ten sposób do sytuacji we wrocławskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym.

- _ NFZ zapłacił nadwykonania za pierwsze półrocze i będzie nadal płacił. Pieniądze na leczenie pacjentów onkologicznych, przeszczepy, na oddziały dziecięce i procedury wysokospecjalistyczne są zabezpieczone. Takie zapewnienie uzyskała ode mnie prof. Alicja Chybicka (szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej ). Nie wolno straszyć pacjentów _ - podkreśliła Kopacz.

Prof. Chybicka alarmowała, że jej klinice grozi wstrzymanie przyjmowania pacjentów i wykonywania zabiegów. NFZ zalega placówce z wypłatą ponad 4 mln zł za nadwykonania. Powiedziała jednocześnie, że nie wyobraża sobie wstrzymania przyjmowania pacjentów.

- _ Jesteśmy jedyną taką kliniką w Polsce południowo-zachodniej. W przeciągu doby przyjęliśmy 10 nowych dzieci _ - mówiła profesor. Podkreśliła, że jeśli nie znajdą się pieniądze na leczenie, zwróci się o pomoc do społeczeństwa.

Jak tłumaczył Andrzej Zdeb, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego, któremu klinika podlega, na obecną chwilę liczba i wartość wykonywanych procedur znacznie przekracza wartość kontraktu z NFZ.

- _ W szpitalu zaczyna być dziura w zasadzie nie do pokrycia. Brakuje pieniędzy m.in. na zapłatę czy zakup środków medycznych, czy opłatę za media _ - powiedział dyrektor.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zdrowotna;rewolucja;nfz;zaplaci;za;prywatne;leczenie,78,0,715598.html) Zdrowotna rewolucja. NFZ zapłaci za prywatne leczenie
Zdeb poinformował, że w podobnej sytuacji jest także klinika lecząca nowotwory u dorosłych. Tam za nadwykonania NFZ jest winien ponad 3 mln zł.

- _ Łączna wartość wykonanych w naszym szpitalu, a niezapłaconych świadczeń medycznych w okresie od 2008 r. do końca października 2010 r. wynosi około 20 mln zł _ - powiedział dyrektor.

Odnosząc się do tych informacji, wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówił, że wrocławski szpital nie ma prawa odmawiać pacjentom leczenia. - _ NFZ, jeżeli nawet jest to już poza kontraktem, to oczywiście, że zapłaci, bo tak było do tej pory _ - zapewniał.

Według rzeczniczki dolnośląskiego NFZ Joanny Mierzwińskiej klinika prof. Chybickiej na chwilę obecną ma niezapłacone za nadwykonania 1,8 mln zł. Mierzwińska zapewniła, że fundusz będzie płacił za świadczenia ratujące życie i nie zabraknie pieniędzy na leczenie dzieci z chorobą nowotworową. - _ Pieniądze miały być zapłacone w grudniu, ale postaramy się przyspieszyć procedury _- dodała Mierzwińska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t115453.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzki;dla;pielegniarek;kopacz;chce;je;kupic;za;100;zl;miesiecznie;,119,0,704887.html) Podwyżki dla pielęgniarek. Kopacz chce je kupić za 100 zł miesięcznie. Przez kolejne dwa lata na podwyżki dla pielęgniarek może pójść ponad pół miliarda złotych. Eksperci krytykują nową ustawę: to _ urawniłowka _, która utrudni zarządzanie ZOZ-ami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chca;odwolania;kopacz;koncentruje;sie;na;pracy,23,0,699159.html) Chcą odwołania Kopacz. "Koncentruję się na pracy" W tym tygodniu w Sejmie rozpoczyna się debata nad ustawami zdrowotnymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nfz;nie;placi;bo;nie;moze;sprawdzic;pacjenta,74,0,634954.html) NFZ nie płaci, bo nie może sprawdzić pacjenta Baza ubezpieczonych jest niepełna, szpitale na tym tracą, a pacjenci otrzymują faktury.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)