Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: Ten pakiet to zwycięstwo pacjentów i lekarzy

0
Podziel się:

- Pakiet zdrowotny skróci kolejki do lekarzy - przekonywał premier Donald Tusk. W Sejmie posłowie dyskutują nad reformami przygotowanym przez resort zdrowia.

Kopacz: Ten pakiet to zwycięstwo pacjentów i lekarzy
(kprm.gov.pl)

- _ Pakiet zdrowotny skróci kolejki do lekarzy _ - przekonuje premier. Dziś w Sejmie rozpoczyna się batalia o reformę służby zdrowia. Rząd chce wprowadzić m.in. nowe zasady szkolenia lekarzy, możliwość dochodzenia odszkodowania za błędy lekarzy poza sądem oraz doprowadzić do informatyzacji służby zdrowia. Poza tym kładzie nacisk na przekształcanie szpitali przez samorządy oraz proponuje wprowadzenie sztywnych cen i marż na leki refundowane.

aktualizacja 16:19* *

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że rządowy pakiet daje szansę na reformę systemu ochrony zdrowia. _ - Jeśli uda się go uchwalić, będzie to zwycięstwo pacjentów, uczciwych lekarzy i pielęgniarek _- mówiła minister.

Minister podkreślała, że rządowy pakiet daje szansę na reformę służby zdrowia.

Przed debatą szef rządu przekonywał, że rządowy pakiet stworzy nowy ład, w którym pacjent będzie czuł się bezpiecznie, losy szpitali będą przewidywalne, a kupujący leki nie będą zdani na łaskę koncernów farmaceutycznych.

_ - Pani minister Ewa Kopacz składała część z tych projektów dawno temu, ale wówczas blokada polityczna uniemożliwiła nam przeprowadzenie tych ważnych, porządkujących, dobrych zmian w polskiej służbie zdrowia _ - stwierdził premier. _ - Dzisiaj mam wrażenie, że osiągamy ten finał _ - dodał.

[

650 tys. ludzi w kolejkach do lekarza. To się nie zmieni ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/650;tys;ludzi;w;kolejkach;do;lekarza;to;sie;nie;zmieni,70,0,697414.html )

Z czego składa się pakiet zdrowotny rządu?

Sejm zajmie się dzisiaj ośmioma projektami z tzw. pakietu zdrowotnego. Proponowane przez rząd zmiany zakładają m.in. że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki będą musiały spłacać ich długi. W pakiecie znalazły się również przepisy umożliwiające pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.

Rządowe propozycje przewidują także wprowadzenie urzędowych, sztywnych cen i marż na leki refundowane, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego. Ponadto rząd chciałby doprowadzić do informatyzacji służby zdrowia.

Kolejki to podstawowy problem służby zdrowia

650 tysięcy pacjentów czeka w kolejkach do lekarzy specjalistów i na zabiegi. Np. w przypadku leczenia zaćmy średni czas oczekiwania na zabieg wynosi od ośmiu miesięcy do prawie dwóch lat. Oznacza to, że czeka na niego tyle osób, co rokrocznie przyjmowanych jest na oddziały okulistyczne w całej Polsce - czyli 207 tys.

Problem polega na tym, że nie ma pieniędzy, by wykorzystać zasoby służby zdrowia. Na przykład na oddziałach otolaryngologicznych wykorzystuje się tylko 69 procent łóżek, a na okulistycznych jedynie 50 proc. Lekarze, sprzęt i pacjenci czekają, bo nie ma funduszy, by płacić za leczenie.

Jakie długi mają szpitale?

Minister Kopacz liczy na to, że nowa ustawa zatrzyma spiralę długów placówek służby zdrowia. Do tej pory nikomu się to nie udało. Mimo tego, że w sumie na oddłużanie służby zdrowia państwo wydało już 20 mld zł, pula ciążących zobowiązań od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

Szpitale przekształcają się bardzo powoli

Z danych resortu zdrowia wynika, że w ciągu dekady - do końca 2009 r. - przekształcone zostały 92 szpitale i 53 oddziały szpitalne. Wszystkie te jednostki stały się niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej.

Najwięcej nowych spółek utworzyły powiaty. Tam przekształcono 63 szpitale. Zdecydowanie mniej chętnie przekształcały gminy i sejmiki województw. Odpowiednio 13 i 4 szpitale. Rady miast - kolejne 12. W większości przypadków samorządy objęły po 100 proc. udziałów w nowych spółkach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t73852.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pakiet;zdrowotny;przyjety;nic;nie;zatrzyma;reformy,211,0,692691.html) Pakiet zdrowotny przyjęty. Nic nie zatrzyma reformy? Zmiany forsowane przez minister Kopacz dotyczą m.in. komercjalizacji szpitali, odszkodowań za błędy lekarskie i leków refundowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t47474.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piecha;leki;moga;byc;drozsze;ale;rzad;dobrze;robi,80,0,692816.html) Piecha: Leki mogą być droższe. Ale rząd dobrze robi
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t19834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/apteka;internetowa;nie;sprzeda;leku;na;recepte,207,0,692687.html) Apteka internetowa nie sprzeda leku na receptę Coraz chętniej kupujemy leki w sieci. Są tańsze o 10-15 procent niż w tradycyjnych aptekach. Jednak rząd zaostrzył prawo farmaceutyczne. Będzie bezpieczniej ale też drożej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t113905.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/ulgi;w;podatkach;za;prywatne;leczenie;wejda;juz;w;2011,18,0,696082.html) Ulgi w podatkach za prywatne leczenie. Wejdą już w 2011? Resort zdrowia chce by wykupujący dodatkowe polisy zdrowotne mogli ich koszty odliczyć w PIT-ach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t112752.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/10;mld;zl;dlugow;kopacz;uzdrowi;system,68,0,689220.html) 10 mld zł długów. Kopacz uzdrowi system? Minister zdrowia chce, by samorządy pokrywały straty generowane przez źle zarządzane szpitale. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały przekształcić je w spółki. To pierwszy krok do prywatyzacji szpitali.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)