Notowania

korea
08.06.2013 09:44

Korea Płd. i Korea Płn. będą rozmawiać

Ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego w Seulu podało, że władze w Pjongjangu przystały na wcześniejszą propozycję Korei Południowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Korea Płd. i Korea Płn. potwierdziły w sobotę chęć zorganizowania pierwszego od lat spotkania przedstawicieli władz z Seulu i Pjongjangu. Rozmowy mają się odbyć we wsi Panmundżom, położonej na ufortyfikowanej granicy między dwoma państwami koreańskimi.

Ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego w Seulu podało, że władze w Pjongjangu przystały na wcześniejszą propozycję Korei Południowej, aby spotkanie przeprowadzić w najbliższą niedzielę.

Obie strony zgodziły się też, że rozmowy na wyższym szczeblu w sprawie normalizacji stosunków i wznowienia prac wspólnej strefy przemysłowej Kaesong oraz innych projektów transgranicznych odbędą się później.

Seul nalega, aby negocjacje na szczeblu ministerialnym zorganizować w środę w południowokoreańskiej stolicy. Pjongjang twierdzi jednak, że z powodu nadszarpniętego zaufania między dwoma państwami niezbędne są wcześniejsze rozmowy na niższym szczeblu. To właśnie w Panmundżom w lipcu 1953 roku zawarto zawieszenie broni w wojnie koreańskiej. Wieś od tamtej pory stanowi miejsce spotkań delegacji z obu państw.

Po raz ostatni przedstawiciele Seulu i Pjongjangu spotkali się tam w 2011 roku. Potem stosunki ochłodziły się.

W kwietniu, w szczytowym okresie napięć na Półwyspie Koreańskim, Korea Północna wycofała 53 tys. swych robotników z ośrodka przemysłowego Kaesong. Ostatni pracownicy południowokoreańscy opuścili strefę miesiąc później.

Pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Koreańczyków z Południa do strefy i że jest gotów do rozmów, jeśli kompleks w Kaesongu odwiedzą właściciele działających tam firm południowokoreańskich. Władze w Seulu odrzuciły tę ofertę, domagając się najpierw oficjalnych negocjacji na temat ponownego otwarcia strefy.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonej w lutym trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej w Money.pl
Tym razem południe grozi północy Szefowa południowokoreańskiego państwa zastrzegła w przemówieniu, że Seul jest gotów dostarczyć na Północy pomoc humanitarną.
Chińczycy odcinają Kima od gotówki Państwowy Bank of China poinformował o wstrzymaniu transakcji i zamknięciu rachunku północnokoreańskiego Banku Wymiany Walutowej.
Zaskakująca decyzja Korei w sprawie rakiet Koreańczycy odwołali dwie wyrzutnie rakiet średniego zasięgu ze wschodniego wybrzeża kraju i przesunęli je na inną pozycję.
Tagi: korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz