Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korea Płn. grozi wypowiedzeniem wojny Korei Płd.

0
Podziel się:

Ta druga chce wprowadzić sankcje przeciwko państwu Kim Dzong Ila.

Korea Płn. grozi wypowiedzeniem wojny Korei Płd.
(PAP/EPA)

Korea Północna zagroziła, że może podjąć zdecydowane kroki, w tym wypowiedzieć wojnę, jeśli Korea Południowa wprowadzi przeciwko niej sankcje w związku z ustaleniami, że za zatonięcie w marcu okrętu południowokoreańskiego odpowiada Phenian.

Zdaniem Korei Północnej, ustalenia Seulu w sprawie zatonięcia okrętu _ Cheonan _ na Morzu Żółtym to fałsz _ kierowany przez grupę zdrajców, by w celowy i bandycki sposób osiągnąć pewne cele polityczne i wojskowe _ - oświadczyła północnokoreańska Narodowa Komisja Obrony, cytowana przez państwową agencję KCNA.

_ Nasza armia i naród natychmiast zareagują na jakąkolwiek karę lub odwet oraz na sankcje wymierzone w interes naszego państwa, różnego rodzaju zdecydowanymi środkami, w tym wypowiadając wojnę _ - napisano w oświadczeniu komisji, na której czele stoi północnokoreański przywódca Kim Dzong Il.

Śledztwo przeprowadzone przez cywilno-wojskową komisję, w której skład wchodzili eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwecji, wykazało, że istnieją przekonujące dowody na to, iż południowokoreański okręt _ Cheonan _ zatopiła północnokoreańskiej torpeda - głosi opublikowany w czwartek raport. Na pokładzie jednostki zginęło 46 marynarzy.

Prezydent Korei Południowej Li Miung Bak oświadczył, że jego kraj podejmie stanowcze kroki wobec Korei Północnej i będzie szukał międzynarodowego poparcia, by Phenian przyznał się do winy. Seul rozważa różnorodne możliwości począwszy od zwrócenia się do Rady Bezpieczeństwa ONZ po zaapelowanie do Waszyngtonu o dodatkowe sankcje wobec Phenianu, które w ubiegłym roki już zaostrzono z powodu prowadzonych przez Koreę Północną programów atomowego i rakietowego.

Stany Zjednoczone poparły południowokoreańskie ustalenia w sprawie okrętu i uznały, że Korea Południowej dopuściła się _ aktu agresji _, który pogłębi jej izolację. Biały Dom uważa, że Phenian złamał prawo międzynarodowe i warunki rozejmu zawartego w 1953 roku.

Japonia uznała, że w obecnej sytuacji powrót do negocjacji sześciostronnych dotyczących północnokoreańskiego programu atomowego będzie bardzo trudny. _ Działania Korei Północnej ciężko wybaczyć i wraz ze społecznością międzynarodową zdecydowanie je potępiamy _ - oświadczył japoński premier Yukio Hatoyama.

Z kolei Chiny, które są głównym sojusznikiem Korei Północnej w regionie, wezwały jedynie do zachowania pokoju na Półwyspie Koreańskim. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Cui Tiankai oświadczył, że zatonięcie południowokoreańskiego okrętu było _ niefortunne _.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)