Notowania

korea płn
20.05.2010 08:47

Korea Płn. grozi wypowiedzeniem wojny Korei Płd.

Ta druga chce wprowadzić sankcje przeciwko państwu Kim Dzong Ila.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Korea Północna zagroziła, że może podjąć zdecydowane kroki, w tym wypowiedzieć wojnę, jeśli Korea Południowa wprowadzi przeciwko niej sankcje w związku z ustaleniami, że za zatonięcie w marcu okrętu południowokoreańskiego odpowiada Phenian.

Zdaniem Korei Północnej, ustalenia Seulu w sprawie zatonięcia okrętu _ Cheonan _ na Morzu Żółtym to fałsz _ kierowany przez grupę zdrajców, by w celowy i bandycki sposób osiągnąć pewne cele polityczne i wojskowe _ - oświadczyła północnokoreańska Narodowa Komisja Obrony, cytowana przez państwową agencję KCNA.

_ Nasza armia i naród natychmiast zareagują na jakąkolwiek karę lub odwet oraz na sankcje wymierzone w interes naszego państwa, różnego rodzaju zdecydowanymi środkami, w tym wypowiadając wojnę _ - napisano w oświadczeniu komisji, na której czele stoi północnokoreański przywódca Kim Dzong Il.

Śledztwo przeprowadzone przez cywilno-wojskową komisję, w której skład wchodzili eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwecji, wykazało, że istnieją przekonujące dowody na to, iż południowokoreański okręt _ Cheonan _ zatopiła północnokoreańskiej torpeda - głosi opublikowany w czwartek raport. Na pokładzie jednostki zginęło 46 marynarzy.

Prezydent Korei Południowej Li Miung Bak oświadczył, że jego kraj podejmie stanowcze kroki wobec Korei Północnej i będzie szukał międzynarodowego poparcia, by Phenian przyznał się do winy. Seul rozważa różnorodne możliwości począwszy od zwrócenia się do Rady Bezpieczeństwa ONZ po zaapelowanie do Waszyngtonu o dodatkowe sankcje wobec Phenianu, które w ubiegłym roki już zaostrzono z powodu prowadzonych przez Koreę Północną programów atomowego i rakietowego.

Stany Zjednoczone poparły południowokoreańskie ustalenia w sprawie okrętu i uznały, że Korea Południowej dopuściła się _ aktu agresji _, który pogłębi jej izolację. Biały Dom uważa, że Phenian złamał prawo międzynarodowe i warunki rozejmu zawartego w 1953 roku.

Japonia uznała, że w obecnej sytuacji powrót do negocjacji sześciostronnych dotyczących północnokoreańskiego programu atomowego będzie bardzo trudny. _ Działania Korei Północnej ciężko wybaczyć i wraz ze społecznością międzynarodową zdecydowanie je potępiamy _ - oświadczył japoński premier Yukio Hatoyama.

Z kolei Chiny, które są głównym sojusznikiem Korei Północnej w regionie, wezwały jedynie do zachowania pokoju na Półwyspie Koreańskim. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Cui Tiankai oświadczył, że zatonięcie południowokoreańskiego okrętu było _ niefortunne _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Koreańskie wojsko w stanie pogotowia ]( http://news.money.pl/artykul/koreanskie;wojsko;w;stanie;pogotowia,131,0,604291.html )[ ]( http://news.money.pl/artykul/korea;polnocna;zaatakowala;poludniowa,39,0,603431.html )
* [ Korea Północna zaatakowała Południową? ]( http://news.money.pl/artykul/korea;polnocna;zaatakowala;poludniowa,39,0,603431.html )
Tagi: korea płn, wojna, korea płd, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz