Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Płn. postawiła wojsko w stan gotowości bojowej

0
Podziel się:

Napięcie między Phenianem a Seulem narasta. Korea Płd wzywa ONZ o sankcje dla sąsiada.

Korea Płn. postawiła wojsko w stan gotowości bojowej
(Senior Airman Jeffrey Allen<br>/CC/UNC - CFC - USFK)
bEsmHWWJ

Napięcie między Phenianem a Seulem narasta. Korea Południowa wczoraj zamroziła stosunki handlowe z północnym sąsiadem.

Agencja Yonhap powołała się na obserwatorów w Korei Płn. Jak jednak podał Reuters, w północnokoreańskich mediach dostępnych za granicą nie ma mowy o takim rozkazie Kim Dzong Ila.

Napięcia na Półwyspie Koreańskim narastają, od kiedy pod koniec marca na Morzu Żółtym zatonął południowokoreański okręt wojenny ze 104 ludźmi na pokładzie, z których udało się uratować 58. Na podstawie oględzin wydobytego z morza wraku Seul oraz Waszyngton twierdzą, że okręt zatopiła północnokoreańska torpeda.

bEsmHWWL

Jak podały japońskie media, nad odpowiedzią na północnokoreańską agresję zastanawia się rząd w Tokio. Według tych doniesień, rozważane jest m.in. ograniczenie przekazów pieniężnych do Korei Płn., zakazanie statkom, które odwiedziły wcześniej Koreę Płn., zawijania do japońskich portów, a także nowe obostrzenia w wymianie handlowej między Phenianem i Tokio.

Wszystkie te restrykcje Japonia w pewnym stopniu już wobec Korei Płn. stosuje, lecz może je zaostrzyć. _ - Należy sobie zadać pytanie, jak efektywne były dotąd takie rozwiązania, ale musimy rozważyć takie opcje, aby pokazać nasze stanowisko wobec obecnej sytuacji _ - powiedział japoński minister finansów Naoto Kan.

Relacje handlowe z Phenianem zamroził wczoraj Seul. W ramach retorsji zakazał również północnokoreańskiej flocie wpływania na swoje wody terytorialne oraz zapowiedział, że wznowi transmisje antypółnocnokoreańskie, nadawane za pośrednictwem megafonów rozmieszczonych wzdłuż ufortyfikowanej granicy między dwoma państwami.

Korea Płd. zapowiedziała też wspólne z USA manewry morskie, mające na celu przećwiczenie walki z okrętami podwodnymi oraz zaapelowała do Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby nałożyła na Phenian nowe sankcje.

bEsmHWWR

Także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w poniedziałek do RB, aby odpowiedziała na północnokoreańską agresję.

ZOBACZ TAKŻE:

bEsmHWXm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)