Notowania

korea południowa
24.07.2012 08:07

Korea Płn. wzmacnia obecność militarną na granicy z Koreą Płd.

Do południowokoreańskiej wyspy Baengnyeong mają zaledwie 16 km. Są wstanie zaatakować w dwie lub trzy minuty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
Kim Dzong Un, przywódca Korey Płn.

50 śmigłowców sił północnokoreańskich zostało rozmieszczonych niedaleko spornej granicy morskiej - poinformowały media południowokoreańskie. * *Są wstanie zaatakować w dwie lub trzy minuty.

Od kilku miesięcy oba kraje umacniają w tym rejonie swoją obecność wojskową - zauważa agencja AFP.

Phenian rozmieścił 50 śmigłowców w swoich bazach powietrznych w Taetan i Nuchon, w pobliżu Morza Żółtego - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap i inne media w tym kraju, powołując się na przedstawicieli rządu w Seulu.

Wśród śmigłowców znalazły się takie maszyny jak unowocześnione wersje Mi-2 produkowane przez Koreę Płn., a także Mi-4 i Mi-8 sprowadzone przed laty jeszcze z ówczesnego ZSRR - sprecyzowała Yonhap. Niektóre z maszyn są wyposażone w karabiny maszynowe.

- _ Te śmigłowce wykorzystywane są do rutynowych ataków oraz podczas manewrów wymagających dużej mobilności _ - wskazał przedstawiciel władz w Seulu.

Według dziennika _ Dzoson Ilbo _ mogą one w dwie lub trzy minuty dosięgnąć południowokoreańskiej wyspy o nazwie Baengnyeong, położonej najbliżej Korei Północnej (16 km od wybrzeża).

Na tle spornego odcinka granicy pomiędzy obiema Koreami doszło w ciągu ostatnich dziesięciu lat do kilku potyczek, w tym dwóch poważnych incydentów w 2010 roku, w których zginęło 50 obywateli Korei Płd. W marcu doszło do zatopienia południowokoreańskiej korwety Cheonan w rezultacie północnokoreańskiego ataku torpedowego (zginęło 46 marynarzy).

W listopadzie do ostrzelania należącej do Korei Płd. wyspy Yeonpyeong przez artylerię Korei Płn. Było to pierwsze ostrzelanie strefy cywilnej od wojny koreańskiej z lat 1950-53, co doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Czytaj więcej informacji z regionu w Money.pl
Odwołali dowódcę koreańskiego wojska W czasie posiedzenia biura politycznego Partii Pracy Korei postanowiono pozbawić Ri Jong Ho wszelkich urzędów.
Kraj pod obserwacją od 6 lat. Będzie próba Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że nie zdziwiłby się, gdyby Korea Płn. przeprowadziła nową próbę jądrową.
Doczekali się! Sprowokowali Amerykanów Wcześniej tego dnia Phenian przeprowadził próbę rakietową mimo ostrzeżeń społeczności międzynarodowej.
Tagi: korea południowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz