Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna pod lupą Stanów Zjednoczonych

0
Podziel się:

Korea Północna zapowiedziała, iż nie przyjmie inspektorów MAEA, którzy mieli sprawdzić jej program wzbogacania uranu.

Korea Północna pod lupą Stanów Zjednoczonych
(wikipedia/cc/United States Navy)

- _ Stany Zjednoczone biorą pod uwagę wszystkie opcje, starając się odwieść Koreę Północną od przeprowadzenia trzeciej próby nuklearnej . Takie stanowisko przedstawił dziś szef dowództwa sił USA w rejonie Pacyfiku admirał Samuel Locklear (na zdj.). _

_ - Nie sądzę, żeby właściwe było wypowiadanie się na temat tego, jak będziemy w przyszłości prowadzić jakiekolwiek operacje militarne, ale mogę powiedzieć, że stale bierzemy pod uwagę wszystkie opcje _ - oświadczył admirał w odpowiedzi na pytanie, czy rozważane jest _ chirurgiczne _ uderzenie w północnokoreański ośrodek nuklearny.

Wczoraj Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła władze w Phenianie za odpalenie w miniony piątek rakiety dalekiego zasięgu i ostrzegła, że podejmie dalsze działania, jeśli Korea Płn. przeprowadzi kolejną, trzecią już próbę nuklearną.

Reuters pisze, że jest to odzwierciedleniem obaw powtórzenia się sytuacji z 2009 roku. Korea Płn. przeprowadziła wtedy próbę rakietową, co potępiła Rada Bezpieczeństwa. Następnie Phenian zapowiedział usunięcie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i wznowienie odzysku paliwa jądrowego z prętów reaktora w ośrodku Jongbion, po czym poinformował o przeprowadzeniu drugiego testu jądrowego. Pierwszy taki test Phenian przeprowadził w 2006 roku.

Media japońskie ujawniły dziś, powołując się na źródła dyplomatyczne, że Korea Płn. zapowiedziała, iż nie przyjmie inspektorów MAEA, którzy mieli sprawdzić jej program wzbogacania uranu.

Powrót inspektorów MAEA został wstępnie zaakceptowany przez Phenian 29 lutego w ramach porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi przewidującego amerykańską pomoc żywnościową. Pomoc ta miała być udzielona w zamian za wstrzymanie się Korei Północnej od prób z rakietami dalekiego zasięgu, próbnych eksplozji nuklearnych i wzbogacania uranu dokonywanego w zakładach w Jongbion.

Jednak Waszyngton zawiesił pomoc żywnościową, gdy w końcu marca Phenian zapowiedział wystrzelenie rakiety dalekiego zasięgu. Według oficjalnej wersji, wystrzelona w piątek rakieta, która rozpadła się wkrótce po starcie, miała umieścić na orbicie satelitę meteorologicznego. Zachód sądzi, że w rzeczywistości była to próba z rakietą dalekiego zasięgu.

Reuters odnotowuje, powołując się na amerykańskie i południowokoreańskie osobistości oficjalne, że w 1994 roku ówczesny prezydent Bill Clinton rozważał ewentualność ataku na zakłady w Jongbion. Ostatecznie Phenian zawarł jednak wtedy porozumienie z Waszyngtonem, zawieszając program nuklearny.

Czytaj więcej w Money.pl
USA grożą Korei. Jeśli wystrzelicie rakietę to... Stanowiłoby to wyraźne i poważne pogwałcenie zobowiązań Korei Północnej wynikających z dwóch rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Amerykanie przesadzili. Jest reakcja Korei Płn. Zawieszenie planu udzielenia Korei Płn. pomocy żywnościowej z powodu zapowiedzianego przez Phenian wystrzelenia rakiety, to reakcja przesadzona - twierdzą władze.
Korea nie respektuje umów. USA mówią dość Stany Zjednoczone zawiesiły plan udzielenia Korei Północnej pomocy żywnościowej, ogłoszony pod koniec lutego.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)