Notowania

etyka
28.07.2012 20:06

Korupcyjny skandal nic nie zmienił w Parlamencie Europejskim

Wielu europosłów wciąż niechętnie i niezbyt poważnie traktuje zasady etycznego i przejrzystego postępowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Wielu europosłów wciąż niechętnie i niezbyt poważnie traktuje zasady etycznego i przejrzystego postępowania. Takie wnioski wyciąga organizacja pozarządowa Friends of the Earth Europe, która przeanalizowała deklaracje składane przez deputowanych w ramach nowego kodeksu postępowania.

To konsekwencja największego w historii Parlamentu Europejskiego skandalu korupcyjnego sprzed roku. Jego negatywnymi bohaterami byli europosłowie z Austrii, Słowenii i Rumunii. Wpadli w pułapkę zorganizowaną przez dziennikarzy _ Sunday Times _ kiedy przyjmowali pieniądze, nawet do 100 tysięcy euro, w zamian za przeforsowanie korzystnych zmian w przepisach.

Po niemal roku od ujawnienia skandalu przyszedł czas na podsumowanie co się zmieniło. Okazuje się, że dla części deputowanych niewiele. 11 procent z ponad 700 deputowanych nie wypełniło deklaracji w najważniejszych miejscach dotyczących dodatkowych dochodów.

- _ Spośród tych, którzy je zadeklarowali, jedna piąta nie napisała ile zarabia poza pracą w Parlamencie, co stoi w sprzeczności z przyjętymi regułami _ - powiedziała Polskiemu Radiu Natacha Cingotti z organizacji Friends of the Earth Europe, autorka raportu o deklaracjach deputowanych.

Ponadto 75 procent napisało, że miało co najmniej jedną pracę przed wejściem do Europarlamentu. Z tego wynika, co zastanawiające, że jedna czwarta nie była wcześniej nigdzie zatrudniona.

Większość deklaracji jest ręcznie wypełnionych i przez to nieczytelnych. Nie ma kto interweniować, bo komisja przy przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, która ma czuwać nad przestrzeganiem kodeksu postępowania, pełni funkcję jedynie doradczą.

_ - Uważamy, że to trzeba zmienić, komisja musi mieć prawo do wszczynania dochodzenia w przypadku deklaracji które budzą wątpliwości _ - dodała Natacha Cingotti.

Organizacja Friends of the Earth Europe zapowiada pod koniec roku kolejny raport, wtedy prześwietli dokładnie deklaracje europosłów i zbada te,które wzbudzają wątpliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Szantażował polityków tajnym archiwum? W Czechach kolejny skandal. Tym razem bohaterem jest były policjant.
PiS oskarża Tuska o nepotyzm. Jego syn... Młodzieżówka PiS apeluje do premiera Donalda Tuska, by jego syn zrezygnował z posady w Porcie Lotniczym Gdańsk.
Po skandalu poprosi papieża o wybaczenie 6 lub 7 sierpnia zakończy się w Watykanie śledztwo w sprawie kamerdynera Benedykta XVI Paolo Gabriele, podejrzanego o kradzież tajnych dokumentów z papieskiego apartamentu - ogłosił rzecznik ks. Federico Lombardi. Papież zapoznał się z wynikami dochodzenia.
Tagi: etyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz