Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościół Katolicki. Episkopat Niemiec zmienia stanowisko wobec rozwodów

0
Podziel się:

Kardynał Reinhard Marx opowiedział się za łagodniejszym traktowaniem przez Kościół osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły związek małżeński.

Kardynał Reinhard Marx <br/>
Kardynał Reinhard Marx <br/> (Erzbischöfliches Ordinariat München/CC 3.0/ Wikipedia Commons)

Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx opowiedział się za łagodniejszym traktowaniem przez Kościół osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły związek małżeński i chciałyby przyjmować sakramenty święte.

W wywiadzie dla ukazującej się w niedzielę gazety _ Welt am Sonntag _ Marx wskazał na propozycję kardynała Waltera Kaspera, który wezwał Kościół katolicki do zmiany stanowiska w sprawie moralności seksualnej w małżeństwie i rodzinie. W wykładzie wygłoszonym w lutym przed papieżem i Kolegium Kardynalskim Kasper wyraził pogląd, że osoby rozwiedzione, które uznają swój błąd, mogą po odbyciu pokuty starać się o dopuszczenie do sakramentów.

_ - Osobiście uważam tę propozycję za możliwą do przyjęcia, chociaż każdy przypadek musi być rozważany indywidualnie _ - powiedział kard. Marx _ Welt am Sonntag _. Zastrzegł, że stanowisko Kaspera spotkało się z rożnymi reakcjami kardynałów. Obecnie rozwodnicy, którzy ponownie zawarli związek małżeński, są wykluczeni z eucharystii i innych sakramentów.

Kardynał Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, został w zeszłą środę wybrany na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Zastąpił arcybiskupa Roberta Zollitscha, który odszedł ze stanowiska ze względu na wiek.

W rozmowie z dziennikarzami Marx ostrzegł przed dalszą decentralizacją Kościoła. _ - Mówię jasno: potrzebna nam jest silna centrala. Rzym jest ważny dla Kościoła katolickiego _. Jak podkreślił, w ważnych sprawach, takich jak celibat czy podejście do osób rozwiedzionych, konieczne są _ wspólne decyzje obejmujące cały Kościół _.

O indywidualne podejście do przypadków osób rozwiedzionych apeluje też biskup Moguncji kardynał Karl Lehmann._ Duże znaczenie ma to, czy ktoś opuścił swoją rodzinę, czy też został opuszczony - n _apisał Lehmann w liście pasterskim opublikowanym w sobotę. O jego treści poinformowała agencja dpa. Kard. Lehmann podkreślił konieczność przestrzegania przez Kościół słów Jezusa. Miłosierdzie musi być słowem - kluczem dla Kościoła. _ Jednak miłosierdzie jako fundamentalna zasada nie wyklucza także u Jezusa obowiązywania przykazań jako linii wyznaczającej postępowanie _ - czytamy w liście pasterskim.

O wykładzie kard. Kaspera dla papieża i Kolegium Kardynalskiego informował wcześniej niemiecki tygodnik _ Die Zeit _. 81-letni purpurat, były przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan (w latach 2001-10) i profesor dogmatyki uważa, że w sprawie dopuszczenia do sakramentów osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach Kościół powinien obrać _ drogę pośrednią między rygoryzmem a przyzwoleniem na swobodę _.

Wzywając do reform, kard. Kasper zapytał: - _ Czy możemy odmówić sakramentu pokuty i komunii w sytuacji, gdy osoba rozwiedziona i żyjąca w nowym związku wyrazi skruchę z powodu rozpadu swego pierwszego małżeństwa i zapewni, że uczyni wszystko, aby jej drugi związek cywilny żył wiarą? _.

Według _ Die Zeit _ autor podkreślił, że Kościół musi przełamać swój lęk przed przemianami, i dodał, że _ strach nie jest uczuciem chrześcijańskim _. Zdaniem kard. Kaspera Kościół powinien wczuć się w realia współczesnych katolików świeckich i przebaczyć grzechy. - _ Przecież wierzymy w przebaczenie grzechów, w możliwość rozpoczęcia wszystkiego od nowa _ - przypomniał.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)