Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kowal
05.04.2012 12:14

Kowal odwiedził Tymoszenko w więzieniu

Była premier jest zamknięta w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Europoseł spotkał się dziś z odsiadującą wyrok siedmiu lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Europoseł *rozmawiał z nią w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie na wschodzie kraju, gdzie Tymoszenko przebywa od grudnia.*

Prośbę o widzenie Kowal skierował do ukraińskiej Prokuratury Generalnej w połowie marca. Argumentował wówczas, że społeczność międzynarodowa jest zaniepokojona stanem zdrowia byłej premier oraz warunkami, w jakich przebywa w więzieniu. Tymoszenko od miesięcy uskarża się na bóle kręgosłupa, które nie pozwalają jej samodzielnie się poruszać.

_ - Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10 (godz. 9 czasu polskiego) i trwało ponad godzinę. Rozmawialiśmy z Julią Tymoszenko w specjalnej sali. Podczas spotkania pani premier leżała. Rozmowa dotyczyła polityki i integracji europejskiej Ukrainy. Julia Tymoszenko bardzo pozytywnie wyrażała się w tym kontekście o wysiłkach na rzecz integracji, dokonywanych przez polityków polskich _ - powiedział Kowal PAP.

Pytany o stan zdrowia Tymoszenko poseł zaznaczył, że może go oceniać wyłącznie na podstawie słów byłej premier.

_ - Mówiła mi o swych problemach z kręgosłupem, które wymagają leczenia. Ja nie jestem lekarzem, więc mogę mówić tylko o tym, co sam od niej usłyszałem. Mówiła mi, że praktycznie cały czas leży i że w pozycji siedzącej może wytrzymać tylko kilkanaście minut _ - relacjonował Kowal.

Polski europoseł jest pierwszym politykiem z UE, któremu ukraińskie władze zezwoliły na widzenie z Tymoszenko w więzieniu w Charkowie. Wcześniej jednak, gdy przebywała ona jeszcze w areszcie śledczym w Kijowie, spotkał się z nią unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Wczoraj pozwolenie na spotkanie z byłą premier otrzymali przedstawiciele amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House. W poprzednich miesiącach widzenia z Tymoszenko odmówiono m.in. francuskiemu obrońcy praw człowieka Francois Zimerayowi oraz dwóm szwedzkim posłankom reprezentującym Zgromadzenie Parlamentarne OBWE.

Tymoszenko znajduje się w więzieniu po skazaniu jej w październiku na siedem lat pozbawienia wolności za nadużycia, do których doszło przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Tymoszenko stała wówczas na czele rządu. Była premier jest przekonana, że wyrok wydano, by wyrugować ją z polityki; jako osoba skazana nie może ona startować w wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Czytaj więcej o sytuacji Julii Tymoszenko
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dmitrij;miedwiediew;ujmie;sie;za;julia;tymoszenko,207,0,889295.html) Miedwiediew załatwi Tymoszenko wolność? Sprawa aresztowania byłej premier Ukrainy może być jednym z tematów jego spotkania z ukraińskim prezydentem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;leczyc;julie;tymoszenko;wychodzi;z;wiezienia,229,0,1059813.html) Julia Tymoszenko wychodzi z więzienia Tymoszenko będzie mogła opuścić więzienie, by poddać się leczeniu w specjalistycznej klinice w Charkowie, na wschodzie Ukrainy.
Tagi: kowal, tymoszenko, spotkanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz