Notowania

elżbieta ii
03.04.2014 15:03

Królowa Elżbieta II w Rzymie. Spotkania z prezydentem i papieżem

To piąta już wizyta królowej brytyjskiej w Wiecznym Mieście. Powróciła tu po 14 latach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Obiad z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano i prywatne spotkanie z papieżem Franciszkiem - to jedyne punkty dzisiejszej, piątej już wizyty królowej brytyjskiej Elżbiety II w Rzymie. Do Wiecznego Miasta monarchini powróciła po 14 latach.

Spotkanie rówieśników - tak nazywa się wizytę Elżbiety II w Pałacu Prezydenckim u Giorgio Napolitano; królowa skończy 21 kwietnia 88 lat, szef państwa włoskiego 29 czerwca będzie obchodził 89. urodziny.

Obiad przygotował kucharz z Kwirynału, a jedyną wskazówką z Pałacu Buckingham było życzenie, by był to lekki posiłek. Chodzi - zauważają włoskie media - o uniknięcie błędu z poprzedniej wizyty królowej, gdy ówczesny premier Giuliano Amato podjął ją koźlęciem, co ostro skrytykowała potem brytyjska prasa.

Następnie Elżbieta II zostanie przyjęta przez papieża Franciszka w małym saloniku przy watykańskiej Auli Pawła VI, co wyraźnie podkreśla prywatny i bardzo nieformalny charakter tego spotkania. Franciszek jest szóstym papieżem, z którym zobaczy się brytyjska monarchini. Na tron wstąpiła za pontyfikatu Piusa XII.

Ta rozmowa będzie miała wyjątkowo symboliczny charakter - zauważa się w mediach. 32 lata po brytyjsko-argentyńskiej wojnie o Falklandy brytyjską królową podejmie papież z Buenos Aires.

Włoska agencja ANSA poinformowała, że Pałac Buckingham ma ogłosić wkrótce, iż w maju wizytę na Monte Cassino złoży wnuk królowej, książę Harry. Będzie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zakończenia walk o wzgórze.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: elżbieta ii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz