Notowania

inguszetia
17.08.2009 08:05

Krwawy zamach w Inguszetii

Co najmniej pięć osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych wskutek eksplozji w centrum Nazrania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja: 11:32

Co najmniej 18 osób zginęło, a 69 zostało rannych wskutek eksplozji, do jakiej doszło w poniedziałek rano w centrum Nazrania, największego miasta Inguszetii, republiki na rosyjskim Północnym Kaukazie.

Wybuch nastąpił około godz. 9 czasu moskiewskiego (7 czasu polskiego) na terenie urzędu spraw wewnętrznych. Budynek stanął w ogniu. Spłonęło też ponad 20 zaparkowanych przed nim samochodów.

Eksplozję spowodował terrorysta-samobójca, który staranował bramę i wjechał na podwórko urzędu, gdzie zdetonował samochód dostawczy Gazela wypełniony materiałami wybuchowymi.

Siłę wybuchu szacuje się na ponad 500 kilogramów trotylu. Na miejscu eksplozji powstał lej o średnicy 4 metrów i głębokości 1,5-2 metrów. W momencie wybuchu na podwórku trwała odprawa milicjantów.

Uszkodzony został też pobliski budynek mieszkalny. Wśród jego mieszkańców są ranni, w tym 10 dzieci. W promieniu 500 metrów ze wszystkich domów wyleciały szyby z okien.

Najciężej ranni zostaną przetransportowani samolotem szpitalnym do Moskwy.

Prezydent Inguszetii Junus-Bek Jewkurow, który 22 czerwca sam cudem przeżył zamach bombowy w wykonaniu terrorysty samobójcy, oświadczył, że poniedziałkowy akt terroru miał na celu wywołanie paniki i zdestabilizowanie sytuacji w republice.

Na mocy rozporządzenia szefa republikańskiego rządu Raszida Gajsanowa w Inguszetii ogłoszono trzydniową żałobę.

Republika ta leży między Czeczenią a Osetią Północną. Jest jednym z najbardziej niespokojnych miejsc na rosyjskim Północnym Kaukazie. Ataki na milicjantów i żołnierzy, a także zamachy bombowe i morderstwa, są tam na porządku dziennym. Władze obwiniają o nie inguskich i czeczeńskich ekstremistów islamskich.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: inguszetia, zamach, kaukaz, bomba, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz