Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys Eurolandu. Niemcy i Francja pokonają różnicę?

0
Podziel się:

Wciąż nie wiadomo, czy Niemczy zgodzą się na interwencję EBC i emisję euroobligacji.

Kryzys Eurolandu. Niemcy i Francja pokonają różnicę?
(ec.europa.eu)

Kilka dni przed unijnym szczytem Paryż, Berlin i Warszawa przedstawiły swoje plany większej dyscypliny finansowej, które mają uratować Europę przed kryzysem, co wiąże się ze zmianami traktatowymi.

Pojutrze niemiecka kanclerz Angela Merkel ma rozmawiać na ten temat z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym w Paryżu, natomiast w Brukseli polskie plany omówią unijni ministrowie do spraw europejskich.

Z zaprezentowanych pomysłów wynika, że Niemcy i Francja, choć zgodnie przyznają, że zmiany traktatowe są konieczne, na co jeszcze do niedawna Paryż zapatrywał się niechętnie i przyznają że większa dyscyplina finansowa jest niezbędna, to jednak różnią się co do sposobów wyprowadzenia Europy z kryzysu.

Zobacz także: ZOBACZ, JAKI POMYSŁ NA RATOWANIE UE MA KANCLERZ MERKEL (Russia Today. ang.):

_ - Prezydent Sarkozy opowiada się za międzyrządowym podejściem, podczas gdy kanclerz Merkel mówi silnej Komisji Europejskiej, wolałaby silniejszej pozycji unijnych instytucji _- mówi ekspert brukselskiego Centrum Studiów Polityki Europejskiej Paul Ivan.

Czytaj raport Money.pl

Prezydent Nicolas Sarkozy nie chce się zgodzić, by to eurokraci sprawdzali francuski budżet i uważa, że powinni to robić przedstawiciele unijnych rządów. _ - On mówi, że Francja nie pozwoli na utratę suwerenności, co jest oczywiste przed przyszłorocznymi wyborami w tym kraju, gdzie silni są ekstremiści i populiści _- dodaje brukselski ekspert.

Francja i Niemcy muszą jednak porozumieć się przed unijnym szczytem na którym powinny zapaść decyzje dotyczące ratowania strefy euro.

Wprawdzie takie kwestie jak zmiany traktatowe to pieśń przyszłości, ale jest nadzieja, że jeśli Niemcy otrzymają zgodę na wymuszanie większej dyscypliny finansowej i na kontrolę budżetów krajowych, to zgodzą się albo na euroobligacje, albo na interwencję Europejskiego Banku Centralnego, co pozwoliłoby uratować bankrutów w strefie euro.

Czytaj więcej o pomysłach na walkę z kryzysem Eurolandu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95077.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lewandowski;za;emisja;euroobligacji;ale;,195,0,974787.html) "Traktat UE jak puszka Pandory". Nie otwierać Wspólne papiery byłyby ratunkiem dla krajów z problemami finansowymi, bo gwarantowałyby je państwa z najwyższą oceną wiarygodności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/merkel;o;euro;jesli;upadnie;upadnie;europa;,69,0,966213.html) Merkel wierzy w euro i chce ostrych sankcji - Unia Europejska przeżywa najtrudniejsze chwile od II wojny światowej - mówi kanclerz Niemiec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;i;sarkozy;obiecuja;plan;walki;z;kryzysem;nie;ma;miedzy;nami;roznic,227,0,932579.html) Merkel i Sarkozy podadzą rozwiązanie kryzysu Kanclerz Niemiec i prezydent Francji zapowiedzieli, że do końca października przedstawią całościowy pakiet propozycji rozwiązania aktualnych problemów UE. Opowiedzieli się też za dokapitalizowaniem banków.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)