Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys humanitarny w Syrii. Skala jest ogromna

0
Podziel się:

W ubiegłym miesiącu żywności potrzebowało około 850 tys. osób, teraz szacuje się, że już 1,5 mln osób miesięcznie.

Kryzys humanitarny w Syrii. Skala jest ogromna
(Polaris Images/East News)

Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa zaapelowała, w związku z pogarszającą się sytuacją w Syrii, o wstrzymanie walk w celu dostarczenia pomocy humanitarnej, w tym medycznej, i o poszanowanie prawa międzynarodowego.

- _ Syria pogrąża się w katastrofie humanitarnej na wielką skalę, co przywołuje w pamięci straszne wspomnienia z byłej Jugosławii. Nie wolno nam dopuszczać, by coś takiego miało miejsce. Strony wojny domowej są zobowiązane przez prawo do oszczędzania ludności cywilnej, która nie bierze udziału w walkach, zwłaszcza kobiet i dzieci. Syryjska ludność cywilna musi mieć możliwość opuszczenia terenów walk w sposób zorganizowany i bezpieczny _ - zaznaczyła Georgiewa w oświadczeniu prasowym.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m206522.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pomoc;dla;syrii;z;przeszkodami;wladze;blokuja;dostep,127,0,1039487.html) *Trwa dramat miasta, a oni blokują pomoc * Ekipy Czerwonego Krzyża i syryjskiego Arabskiego Półksiężyca dotarły do Hims. Bułgarska komisarz podkreśliła, że konieczne są przerwy w walkach, by zagwarantować dostęp pracowników humanitarnych z pomocą, a także przeprowadzić bezpieczną ewakuację rannych. Georgiewa przypomniała, że łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego, jak np. atakowanie obiektów medycznych czy personelu medycznego, stanowi zbrodnię wojenną. Dotychczas przynajmniej pięciu pracowników humanitarnych zostało zabitych w Syrii.

- _ Apeluję do społeczności międzynarodowej, a w szczególności do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, by skoncentrowała się na sprawie kryzysu humanitarnego w Syrii i wsparła mój apel o poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego _ - zaapelowała komisarz UE.

Od początku kryzysu w 2011 roku Komisja Europejska i poszczególne kraje członkowskie UE przekazały w sumie 75 mln euro na pomoc humanitarną dla Syrii, co czyni z Unii głównego darczyńcę, przed Stanami Zjednoczonymi.

KE apeluje również do państw spoza UE o więcej środków, gdyż sytuacja w Syrii stale się pogarsza: od 1,5 mln do 2,5 mln osób dotknęła przemoc, około pół miliona musiało opuścić domy, a uchodźców jest ponad 100 tysięcy; uciekli do Jordanii, Libanu, Turcji i Iraku. Oczekuje się, że te liczby wzrosną, gdyż każdego dnia średnio od 70 do 100 Syryjczyków ucieka z kraju.

Pomoc zagraniczna jest potrzebna m.in. na wsparcie służb medycznych, gdyż przedstawiciele opozycji nie mogą korzystać ze szpitali publicznych. Rosną też potrzeby żywieniowe. W czerwcu żywności potrzebowało około 850 tys. osób, teraz szacuje się, że już 1,5 mln osób miesięcznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Czerwony Krzyż ewakuuje cywilów z Hims -_ Chcemy tam wejść najszybciej jak to możliwe _ - powiedział w Genewie rzecznik Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
Sprzedają broń do Syrii, więc nie chcą kontroli Rosja nie wyrazi zgody na kontrolowanie - na mocy sankcji UE - jednostek pływających pod rosyjską banderą.
Dopiero po 16 miesiącach uznali to za wojnę Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża uznał trwający od 16 miesięcy krwawy konflikt w Syrii za wojnę domową.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)