Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na rynku nieruchomości się nie skończył

0
Podziel się:

Podłódzkie miejscowości zalepione są banerami: działkę sprzedam, działkę wynajmę.

Kryzys na rynku nieruchomości się nie skończył

Szczególnie dużo takich ofert jest w Ksawerowie, wzdłuż drogi krajowej na Wrocław. Ale i gdzie indziej ogłoszeń też jest masa, zwłaszcza przy drogach - w Rydzynach, w Woli Zaradzyńskiej, pod Zgierzem i Rokicinami... W niewielkim Ksawerowie gigantyczne ogłoszenia wiszą co kilkadziesiąt metrów, głównie na płotach. Najwięcej osób chce działkę sprzedać, ale jest też mnóstwo ofert o wynajmie ziemi. Albo wynajmie ziemi z domem. Po co, jak, za ile? Właściciele są mało rozmowni, nie chcą się długo rozwodzić. Jeden mężczyzna rzuca jedynie: - Nie mam pojęcia, co się dzieje u moich sąsiadów. Ja po prostu mam działkę i nie chcę tu inwestować. Chcę wynająć komuś ziemię. Za ile? Złotówkę za metr kwadratowy - ucina mężczyzna. A gdyby ktoś chciał wynająć działkę na trzydzieści lat i postawić na niej dom? Właściciel ucina krótko, że się nad tym nie zastanawiał. W Ksawerowie większość działek przeznaczonych na wynajem ma od jednego do 1,8 tysiąca metrów kwadratowych. Można je więc wynająć nawet za tysiąc złotych miesięcznie.
Ceny wynajmu większości działek wokół Łodzi oscylują w granicach 1-2 złote za metr kwadratowy. Na przykład w okolicach planowanej autostrady A1 w rejonie Łodzi stawka wynosi 1,6 złotego. Sprzedający zachęca, że jego działka jest idealna do prezentacji materiałów wielkogabarytowych, na przykład sprzętu budowlanego albo drewnianych domków. Po co właściciele wynajmują działki zamiast jest sprzedać? Często z musu... - Po prostu kryzys wciąż trwa w najlepsze - tłumaczy Tomasz Błeszyński, doradca i pośrednik rynku nieruchomości. Średni czas sprzedaży domu to dziś trzy lata. Podobnie jest z działkami. Ci, którzy je mają, próbują się ratować wynajmując ziemię. Najłatwiej wynająć działki przy ulicy. - Nie dość, że mogą wykorzystać płot jako darmowy, rzucający się w oczy baner reklamowy, to jeszcze mogą zaoferować ziemię na wynajem na przykład pod jakiś skład budowlany, parking, skup złomu albo autokomis - wylicza Tomasz Błeszyński. Według niego, ziemi do wzięcia w całym regionie jest bardzo dużo. Po pierwsze, od lat
przybywa gruntów wystawionych na sprzedaż przez prywatnych właścicieli. Po drugie, ziemię na sprzedaż wystawia Agencja Nieruchomości Rolnych. Po trzecie wreszcie, podaż ziemi zwiększają deweloperzy, którzy wyprzedają kupione kilka lat temu grunty, bo ograniczyli swoje plany inwestycyjne. Tomasz Błeszyński podkreśla, że jego klienci wystawili na sprzedaż bardzo dużo ziemi nawet w centrum Łodzi, na przykład przy ulicy Zachodniej (po 2 do 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy). Jeśli ktoś chciałby kupić ziemię, a nie ją wynajmować? Jeśli przejrzeć oferty, ceny niewiele się różnią od tych sprzed 3 lat, czyli z okresu prosperity. Pośrednicy mówią, że w negocjacjach można utargować nawet 30 procent - jeśli trafi się na wystarczająco zdesperowanego właściciela.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)