Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
13.02.2012 18:40

Kryzys na Węgrzech. Polska ich broni

Rząd Węgier zaproponował, by parlament uchwalił dekret, wyrażający wdzięczność dla Polaków i Litwinów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Polsce i Litwie należy podziękować za ich wsparcie w łagodzeniu ostatnich ataków na Węgry - oświadczył sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie spraw zagranicznych Zsolt Nemeth, cytowany przez agencję MTI.

Według niego rząd Węgier zaproponował, by parlament uchwalił dekret, wyrażający wdzięczność dla przywódców obu państw. Informację taką Nemeth przekazał MTI po posiedzeniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Jak zaznaczył, _ Węgry, węgierska demokracja i suwerenność narodu doznały ostatnio poważnych i nieusprawiedliwionych ataków _, a przywódcy Polski i Litwy podjęli obronę Węgier.

Polska i Litwa wystąpiły z poparciem _ idei środkowoeuropejskiej _ prawdopodobnie dlatego, że najlepiej rozumieją _ w jakim psychologicznym, politycznym i ekonomicznym stanie znajduje się postkomunizm i jak trudno jest przeprowadzić radykalne zmiany oraz wyeliminować postkomunistyczne powiązania _ - powiedział Nemeth.

Dodał, iż parlament zajmie się w przyszłym tygodniu propozycją rządu, za którą opowiedziała się większość członków komisji spraw zagranicznych. Na konferencji prasowej 18 stycznia premier Donald Tusk ocenił, że część opinii dotyczących sytuacji na Węgrzech jest przesadzona albo niesprawiedliwa. Zadeklarował, że Polska udzieli politycznego wsparcia Węgrom, jeżeli się o to zwrócą.

_ - Ustaliliśmy, że Polska zaoferuje, jeśli premier Orban i Węgrzy będą tym zainteresowani, jakąś formę politycznego wsparcia, tak aby reakcje na sytuację na Węgrzech nie były przesadzone. Mam wrażenie, że część tych reakcji jest przesadzonych, mówię bardziej o reakcjach politycznych niż czysto formalnych czy proceduralnych związanych z oceną Komisji Europejskiej _ - mówił Tusk.

Podkreślił, że w relacjach Bruksela-Budapeszt Polska nie ma nic do zrobienia. _ Jeśli chodzi o polityczną pomoc Węgrom w Europie, będę do dyspozycji premiera Viktora Orbana, jeśli do czegoś mógłbym się przydać wszędzie tam, gdzie opinie na temat Węgier są przesadzone albo niesprawiedliwe. Wydaje się, że część tych opinii jest przesadzona _ - powiedział Tusk.

_ - Nie jest moją rzeczą komentować decyzje wewnętrzne premiera Orbana i węgierskiej parlamentarnej większości, ale z całą pewnością, możemy to chyba kategorycznie stwierdzić, Węgry prezentują ciągle na poziomie europejskim standard demokratyczny. Nie ma żadnego powodu, aby takie larum podnosić, jak czynią to niektóre polityczne środowiska _ - ocenił polski premier.

Parlament Litwy przyjął w styczniu projekt rezolucji wyrażającej poparcie dla nowej konstytucji Węgier.

Czytaj więcej o kryzysie na Węgrzech
Polska, Węgry - to kraje zagrożone zarażeniem Ze względu na wysoki stopień powiązań ze strefą euro kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą zarazić się kryzysem zadłużeniowym.
Tam biedni ogrzewają się paląc pieniądze Węgierski bank centralny przerabia zużyte banknoty na brykiety, przeznaczone do ogrzewania biednych instytucji pożytku społecznego.
Węgry to Grecja 2012 roku Prof. Stanisław Gomułka mówi o tym, czy złoty jest skazany przez forinta?
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, kryzys, polska, litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz