Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Egipcie. Jak go rozwiązać?

0
Podziel się

Z byłym prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim, przebywającym od obalenia go 3 lipca w odosobnieniu w nieznanym miejscu, spotkała się dzisiaj delegacja Unii Afrykańskiej.

Kryzys w Egipcie. Jak go rozwiązać?
(Marzouk113/cc/wikimedia)
bDBtwNat

Z byłym prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim, przebywającym od obalenia go 3 lipca w odosobnieniu w nieznanym miejscu, spotkała się dzisiaj delegacja Unii Afrykańskiej - poinformowali jej szef i kancelaria prezydenta Egiptu.

Delegacja UA po wizycie poinformowała, że spotkanie, które odbyło się nocą, było _ szczere _. Ale szef delegacji, Alpha Oumar Konare, były prezydent Mali, odmówił dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej Nabilem El-Arabim podania szczegółów na temat spotkania.

Na pytanie o to, co przekazał Mursiemu, Konare powiedział, że UA wezwała _ wszystkie strony do dialogu, bez stawiania warunków i przemocy _. Unia Afrykanska zawiesiła Egipt w prawach członkowskich _ do czasu przywrócenia tam ładu konstytucyjnego _ w reakcji na obalenie przez egipską armię wyłonionego w wyborach prezydenta Mursiego. UA zwykle reaguje zawieszeniem na przerwanie konstytucyjnych rządów w którymś ze swych państw członkowskich.

bDBtwNav

W miesiąc po obaleniu prezydenta i trwającym nadal impasie politycznym w Egipcie dochodzi obecnie do nasilenia prób dyplomatycznych na rzecz znalezienia rozwiązania, które pozwoli uniknąć interwencji wojska przeciwko protestującym islamistom i zwolennikom Mursiego.

Pierwszą wizytą, jaką przyjął Mursi, było wtorkowe dwugodzinne spotkanie z szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton.

Egipski minister spraw zagranicznych Nabil Fahmi powiedział w środę, że Ashton nie zaproponowała żadnej konkretnej inicjatywy na rzecz rozwiązania egipskiego kryzysu. _ Jeśli jest coś, w czym może pomóc, to pomoże, ale nie (zaproponowała) inicjatywy lub mediacji _ - powiedział dziennikarzom. Według niego Ashton przyjechała do Egiptu, aby _ zbadać sytuację i zaproponować swoje pomysły _, a egipski wiceprezydent Muhammad El-Baradei, mianowany na to stanowisko po obaleniu Mursiego, wyjaśnił _ wszystko jasno. _

W Kairze oczekiwany jest specjalny wysłannik UE na Bliski Wschód Bernardino Leon, który ma podjąć próby mediacji między stronami.

bDBtwNaB

W czwartek do Egitu ma przybyć szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, aby domagać się _ szybkiego powrotu do demokracji _ od popieranego przez wojsko rządu tymczasowego i od Bractwa Muzułmańskiego, które krytykuje obalenie Mursiego jako _ zamach stanu _.

Według szefa egipskiej dyplomacji _ islamiści powinni uczestniczyć w przyszłości _ Egiptu, która powinna _ absolutnie obejmować wszystkie grupy społeczeństwa szanujące zasady państwa prawa i niestosowania przemocy. _

Fahmi ocenił, że Bractwo Muzułmańskie, którego działalność przez dziesięciolecia była zakazana za rządów Hosniego Mubaraka, powinno _ uczestniczyć w zredagowaniu konstytucji i prawa wyborczego _, pod warunkiem, że zaprzestanie przemocy.

Czytaj więcej w Money.pl
Masakra w Egipcie. "Strzelali by zabić" Egipska policja rozpędzała tłum gazem łzawiącym, a później przy pomocy sił specjalnych - strzelała do ludzi z ostrej amunicji.
Na Placu Tahrir fruwają kamienie. Ranni, gaz Siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, próbując rozpędzić protestujących.
Zmiana konstytucji? Na ulicach: Mursi wróci! Zgodnie z przygotowanym przez wojsko harmonogramem, 10-osobowa komisja ekspertów ma 30 dni na zaproponowanie poprawek do ustawy zasadniczej.
bDBtwNaC
bDBtwNaW
Źródło:
KOMENTARZE
(0)