Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Minister finansów uważa, że to porozumienie ma historeczne znacznie

0
Podziel się:

Tu nie chodzi tylko o pomoc dla tego kraju, ale o pewne zobowiązania Europy.

Kryzys w Grecji. Minister finansów uważa, że to porozumienie ma historeczne znacznie
(PAP/EPA)

Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos powiedział w środę, że nowy pakiet ratunkowy wartości 130 mld euro, przyznany Atenom poprzedniego dnia przez strefę euro, spaja Grecję z eurolandem i ochroni ją przed niewypłacalnością.

_ - To porozumienie ma historyczne znaczenie, ponieważ spaja Grecję ze strefą euro. Nie chodzi tylko o przyznanie 130 mld euro dodatkowej pomocy, ale towarzyszące temu zobowiązanie Europy, że będzie wspierać Grecję, dopóki nie powróci na rynki finansowe _ - podkreślił grecki minister._ - To decydująca i nieodwracalna decyzja naszych partnerów, którzy mówią w ten sposób: Grecja jest członkiem strefy euro i nim pozostanie, nie ma mowy o bankructwie ani finansowej zapaści _ Grecji - dodał.

Około sześciu tysięcy osób wzięło udział w pokojowym marszu na znak sprzeciwu wobec nowych oszczędności. Protestujący, którzy na koniec zgromadzili się pod parlamentem, skandowali _ UE won, MFW won! _.

Wczoraj eurogrupa zatwierdziła drugi program pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji o wartości 130 mld euro. Dzięki niej Ateny będą w stanie wykupić 20 marca swoje obligacje o wartości około 14,4 miliarda euro i uniknąć bankructwa.

W zamian za pomoc Grecja musiała zobowiązać się do wprowadzenia dodatkowych oszczędności - między innymi do likwidacji 150 tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki płacy minimalnej o 22 procent - oraz zaoszczędzenia dodatkowo 325 milionów euro w budżecie na 2012 rok.

Pakiet pomocowy zakłada też znaczącą redukcję długu greckiego przez prywatnych wierzycieli (o 107 miliardów euro) oraz utworzenie specjalnego konta, na którym znajdować się będzie dość pieniędzy na obsługę greckiego zadłużenia przez trzy miesiące.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji
Niemcy podatnicy zbuntowali się Niektórzy posłowie bardzo ostro oceniają plany pomocy dla Greków i zapowiadają, że będą głosować przeciw.
Grecja i tak upadnie, ale giełda i złoty... Zobacz, czy złoty będzie się dalej umacniał i co będzie działo się na warszawskiej giełdzie.
Wiadomo, kiedy Grecy zredukują swoje długi Ministerstwo finansów Grecji ma zamiar zakończyć wymianę obligacji z wierzycielami prywatnymi do 12 marca.
"Pomoc dla Grecji jest upokarzająca" Specjalne konto odzwierciedla poziom braku zaufania do kraju - pisze dziennikarz BBC.
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)