Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krzyże mogą wisieć w klasach

0
Podziel się:

Włochy wygrały w piątek przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu

Krzyże mogą wisieć w klasach
(Loozrboy/CC/FLickr)

Włochy wygrały dziś przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, który rozpatrywał ich odwołanie od poprzedniego orzeczenia Trybunału, sprzeciwiającego się obecności krzyży w szkołach.

Wielka Izba Trybunału 15 głosami za i przy 2 głosach sprzeciwu ostatecznie uznała, że wieszanie krzyży w szkołach nie stanowi naruszenia prawa do wolności ani nie jest elementem _ indoktrynacji _. Przedstawiciele rządu Silvio Berlusconiego oświadczyli, że są bardzo usatysfakcjonowani tym wyrokiem.

Został on wydany w reakcji na odwołanie włoskiego rządu od orzeczenia z listopada 2009 roku, w którym sędziowie ze Strasburga stwierdzili, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych to naruszenie _ prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami _ oraz _ wolności religijnej uczniów _.

Orzeczenie to Trybunał wydał wówczas w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez mieszkającą niedaleko Padwy obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii Soile Lautsi. Ponadto Trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za _ straty moralne _.

Analizując odwołanie włoskiego rządu, złożone przy pełnym poparciu Watykanu i Konferencji Episkopatu, Trybunał w Strasburgu przychylił się do przedstawionej w nim tezy o tym, że nie istnieją elementy świadczące o możliwym wpływie obecności krzyża w klasach szkolnych na uczniów.

Obecność krzyża w klasach szkolnych _ nie może być uważana za indoktrynację ze strony państwa _ - orzekł Trybunał, dodając, że krzyż jest _ symbolem zasadniczo biernym _, a jego wpływu na uczniów nie można porównywać do aktywności dydaktycznej nauczycieli.

Jednocześnie Trybunał podkreślił, że nie należy do jego kompetencji zajmowanie stanowiska w debacie na temat wartości symbolu krzyża.

_ Efektom wyeksponowania krzyża _ nie należy nadawać aż tak dużej rangi, gdyż obecność ta _ nie jest związana z obowiązkowym nauczaniem chrześcijaństwa _ - uznano w orzeczeniu.

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini oświadczył w reakcji na stanowisko Strasburga, że wyrok ten przyjmuje z _ wielką satysfakcją _.

_ Dzisiaj wygrało odczucie ludów Europy, ponieważ decyzja ta wyraża przede wszystkim głos obywateli w obronie własnych wartości i swojej tożsamości _ - powiedział szef włoskiej dyplomacji. Wyraził pragnienie, by po tym orzeczeniu Europa _ powróciła do podejmowania z taką samą odwagą kwestii tolerancji i wolności religijnej _.

Włoska minister oświaty Mariastella Gelmini podkreśliła zaś, że z przedstawionym w piątek stanowiskiem _ utożsamia się większość narodu włoskiego _. _ To wielkie zwycięstwo na rzecz obrony niezbywalnego symbolu historii i tożsamości kulturowej naszego kraju _- oznajmiła minister.

_ Krzyż stanowi syntezę wartości chrześcijaństwa, zasad, na których opiera się kultura europejska i sama cywilizacja zachodnia: poszanowania dla godności osoby ludzkiej i jej wartości. To zatem symbol, który łączy, a nie dzieli, a jego obecność, także w klasach szkolnych, nie stanowi zagrożenia ani dla świeckości państwa, ani dla wolności religijnej _ - dodała szefowa resortu oświaty Włoch.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)