Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kto pierwszy zapozna się z zapisami czarnych skrzynek?

0
Podziel się

Rzecznik rządu twierdzi, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Kto pierwszy zapozna się z zapisami czarnych skrzynek?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgmhwJh

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jako pierwsza zapozna się z zapisami z czarnych skrzynek polskiego tupolewa - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś. Nie widzę powodu, żeby RBN zajmowała się tą sprawą - odpowiada Adam Bielan (PiS).

Przekazanie Polsce zapisów z czarnych skrzynek polskiego Tu-154M ma się odbyć się w poniedziałek po południu w siedzibie Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) w Moskwie. W tym celu do Moskwy poleci polski minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Przed wizytą w MAK zostanie on przyjęty w siedzibie rządu Rosji przez wicepremiera Siergieja Iwanowa. Tam też ma zostać podpisane porozumienie o przekazaniu stronie polskiej nagrań z rejestratorów pokładowych prezydenckiego tupolewa.

bEgmhwJj

_ - Jako pierwsza z tymi zapisami zapozna się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której zasiadają również przedstawiciele opozycji i myślę, że po tym nastąpi decyzja, jak, kiedy i w jaki sposób technicznie ta publikacja nastąpi _ - zapowiedział Graś w radiu ZET.

_ - Minister Miller przywiezie z Moskwy - taką mamy przynajmniej nadzieję - po pierwsze, stenogramy i zapisy z czarnych skrzynek, a po drugie, kopie z rejestratorów, kopie z czarnych skrzynek, które zostaną skopiowane w obecności polskich ekspertów, polskich członków komisji z oryginalnych czarnych skrzynek na elektroniczne nośniki i te nośniki trafią do Polski _ - tłumaczył Graś.

Pytany, kto zadecyduje o upublicznieniu zapisów, powiedział, że zgodnie z konwencją chicagowską taką decyzję _ podejmuje przewodniczący komisji po uzyskaniu zgody strony rosyjskiej _.

_ - Ta zgoda już jest _ - podkreślił Graś.

bEgmhwJp

_ - Nie wiemy do końca, w jakiej formie te materiały dotrą, czy one będą tutaj wymagały jakiejś obróbki, bo - przypominam - to będą zgrane z oryginału z czarnych skrzynek elektroniczne zapisy _ - tłumaczył Graś Jak powiedział, materiałom będzie się trzeba w Polsce _ przyjrzeć technicznie _.

Pytany o możliwy termin upublicznienia zapisów, powiedział: _ My chcemy, żeby to stało się tak szybko, jak to tylko jest możliwe _. Jak dodał, _ sytuacja w Polsce, ilość spekulacji, niedomówień, domysłów, która przy okazji tej sytuacji narosła skłania do decyzji, żeby całość tych zapisów upublicznić _.

PiS przeciwne, by RBN poznał zapisy ze skrzynek

Z kolei rzecznik PiS Adam Bielan - pytany, czy przed upublicznieniem z zapisami czarnych skrzynek powinna zapoznać się RBN - odpowiedział: _ Czy decyzja o odtajnieniu czarnych skrzynek leży w gestii prezydenta? Nie. A przecież RBN jest ciałem doradczym pana prezydenta, więc nie widzę powodu, żeby RBN zajmował się tą sprawą _.

bEgmhwJq

_ - Ja w ogóle apeluję o to, żeby pan marszałek Komorowski nie wykorzystywał RBN w kampanii wyborczej _ - dodał Bielan. Jego zdaniem, kandydaci muszą teraz _ przede wszystkim nadrabiać czas stracony w kampanii wyborczej _.

Według Bielana, zapisy _ powinny być ujawnione albo od razu, albo - jeżeli mogą mieć wpływ na atmosferę w kraju, już po wyborach _.

_ - Najgorszy scenariusz to jest ujawnienie takich zapisów kilka dni czy kilkadziesiąt godzin przed wyborami, żeby spowodować jakiś zamęt w opinii publicznej _ - uważa Bielan.

bEgmhwJr

Z kolei Marek Siwiec mówił, że sprawa zapisów z czarnych skrzynek powinna być _ załatwiona _ jak najszybciej. _ _

_ - A załatwienie polega na tym, że albo publikujemy w całości - niekoniecznie poprzez RBN - albo dajemy mocny argument dlaczego, i którego kawałka nie publikujemy _ - tłumaczył Siwiec.

Jego zdaniem, treść powinna być ujawniona _ natychmiast _. Jak dodał, nie jest przekonany, czy Rada Bezpieczeństwa Narodowego _ to jest akurat dobre miejsce do tego typu pierwszej prezentacji _.

_ - Ja bym to załatwił inaczej. (Uważam, że w tej sprawie ostateczną osobą, która podejmie decyzję powinien być premier _ - powiedział Siwiec.

bEgmhwJs

Zdaniem Stanisława Żelichowskiego (PSL) _ jeżeli jest coś, czego nie można z różnych powodów upublicznić, to powinno być z grubsza podane, dlaczego nie można tego zrobić, a reszta powinna być podana do publicznej wiadomości _.

bEgmhwJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)