Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto pomoże Obamie wyciągnąć kraj z kryzysu?

0
Podziel się:

Najbogatszy człowiek świata i byli ludzie Clintona doradcami przyszłego prezydenta.

Kto pomoże Obamie wyciągnąć kraj z kryzysu?

Prezydent elekt będzie musiał zmierzyć się z poważnymi problemami gospodarczymi Ameryki. Obok ustabilizowania sytuacji na rynku finansowym za najważniejsze zadania uważa się reformę finansów publicznych i zakończenie misji w Iraku.

Z tego względu osobami kluczowymi będą ekonomiści doradzający prezydentowi. Money.pl przyjrzało się drużynie Obamy. Okazuje się, że w większości są to byli doradcy i współpracownicy Billa Clintona.

Warren Buffett - najbardziej znany amerykański inwestor i najbogatszy człowiek świata, syn republikańskiego kongresmena. W 2006 roku przekazał 31 mld dolarów na cele dobroczynne. Obecnie jego majątek szacuje się na 62 mld dolarów. Nazywany _ wyrocznią z Omaha _ podobno nie interesuje się firmami, których historia finansowa nie sięga przynajmniej 10 lat wstecz. Uznawany za ekscentryka między innymi dzięki zasadzie, że nie inwestuje w biznes, którego zasad funkcjonowania nie rozumie.

Buffett studiował na Uniwersytecie Pensylwanii, następnie przeniósł się na Uniwersytet Nebraski. Tytuł magistra ekonomii uzyskał w Columbia Business School.

Uwielbia brydża, gra również przez Internet, jako _ T-Bone _.

ZOBACZ TAKŻE:

Robert Rubin - obecnie dyrektor i starszy doradca Citigroup. Był najbliższym doradcą do spraw ekonomicznych Billa Clintona i sekretarzem skarbu podczas jego pierwszej i drugiej kadencji. Sprzeciwił się regulacjom rynku instrumentów pochodnych proponowanym przez niezależną agencję rządową Commodity Futures Trading Commision. Dzisiaj uważa się to za jedną z przyczyn kryzysu na rynkach finansowych. Zarządzał Narodową Radą Ekonomiczną (National Economic Council), stworzoną za administracji Clintona. Przewodniczył Krajowej Radzie Gospodarczej.

Urodził się w Nowym Jorku, wychowywał w Miami na Florydzie. Ukończył z wyróżnieniem Harvard College, następnie dostał się na wydział prawa Harvardu. Ukończył również London School of Economics, tytuł LL.B uzyskał na Yale Law School.

ZOBACZ TAKŻE:

Prof. Lawrence Summers - były rektor Harvard University, były główny ekonomista Banku Światowego. Sekretarz skarbu w administracji Billa Clintona. W 2007 roku opublikował artykuł, w którym ostrzegał, że sytuacja w amerykańskiej i światowej gospodarce zmierza do katastrofy. New York Times typuje go na następnego sekretarza skarbu.

Syn dwojga profesorów ekonomii, siostrzeniec dwóch laureatów nagrody nobla w tej dziedzinie. Studiował na Massachusetts Institute of Technology (MIT), tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Harvardu.

W 1983 roku został jednym z najmłodszych w historii Harvardu profesorów. Odszedł z uniwersytetu na skutek skandalu jaki wybuchł po jednym z jego wykładów. Miał powiedzieć wtedy, że kobiety posiadają gorszy garnitur genowy, z tego względu osiągają o wiele mniejsze sukcesy w naukach inżynieryjnych i ścisłych. Do dziś ma opinię _ krypto seksisty _ i właściciela niewyparzonego języka.

ZOBACZ TAKŻE:

*Timothy F. Geithner *- od 5 lat sprawuje obowiązki prezesa nowojorskiego oddziału Federal Reserve Bank. Jest członkiem Rady Stosunków Międzynarodowych. Od 1988 roku pracował w Departamencie Skarbu Stanów Zjednoczonych. Współpracował z Henrym Paulsonem i Benem Bernanke w trakcie tworzenia planu Paulsona. W grudniu 2001 roku został dyrektorem jednego z departamentów Międzynarodowego Funduszu Monetarnego. Rwnież typowany na sekretarza skarbu.

Urodził się w Nowym Jorku. Studiował na Dartmouth College administrację oraz nauki Azji. Tytuł magistra ekonomii międzynarodowej uzyskał na uniwersytecie Advanced International Studies at Johns Hopkins.

ZOBACZ TAKŻE:

*Prof. Laura D'Andrea Tyson *- ekonomistka, była przewodniczącą Rady Doradców Gospodarczych w administracji Clintona, oraz dyrektorem Narodowej Rady Gospodarczej.

Jest dziekanem wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Berkley. Opublikowała szereg książek o konkurencyjności handlu i przemysłu. Za sprawą pracy naukowej o przejściu z gospodarki centralnej na system rynkowy, uznawana jest wśród doradców Obamy za specjalistkę w temacie gospodarki Europy Środkowej. Regularnie pisze artykuły do czasopisma BusinessWeek. Wypowiada się w sprawach krajowej i międzynarodowej gospodarki na łamach the Washington Post i the New York Times.

Ukończyła z wyróżnieniem Smith College, studiowała na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Karierę naukową wiązała z wydziałem ekonomii na Uniwersytecie Princeton. Jednak w 1977 została profesorem ekonomii na uniwersytecie w Berkley, w roku 1990 uzyskała tytuł Professor of Business Administration.

ZOBACZ TAKŻE:

*Paul Volker *- były prezes Banku Rezerw Federalnych za kadencji Jimmiego Cartera i Ronalda Regana. Obecnie zajmuje stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej waszyngtońskiej Grupy Trzydziestu. Był podsekretarzem Departamentu Skarbu. Do jego zasług zalicza się zakończenie kryzysu inflacyjnego Stanów Zjednoczonych w latach 80. gdy dzięki ograniczeniu podaży pieniądza inflację obniżono do poziomu 3,2 procent z 13,5 procent.

Ukończył uniwersytety Princeton i Harvard, a także London School of Economics.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie po raz pierwszy doradzać prezydentowi Ameryki będą eksperci z powyższego gremium. Nie po raz pierwszy prezydenta wesprze większość na Kapitolu. Nie po raz pierwszy prezydent elekt planuje podnieść podatki dla poprawy sytuacji amerykańskiej gospodarki. Odszukać można wiele analogii do Billa Clintona, który notabene nazywany był_ pierwszym czarnym prezydentem _. Jednak sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych wygląda inaczej niż 16 lat temu. Czy gabinet ekspertów Obamy wystarczy? Oby.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)