Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kuba przygotowuje się na amerykańską inwazję

0
Podziel się:

Choć wybór Obamy ocieplił stosunki Kuby z USA, to Raul Castro dba o gotowość bojową.

Kuba przygotowuje się na amerykańską inwazję
(PAP/EPA)
bEJmExYl

W ramach trzydniowych manewrów pod kryptonimem _ Bastion 2009 _ zaplanowano obronę przed wojskowym atakiem i symulację niepokojów społecznych. Kubańscy dowódcy obawiają się, że korzystając z kryzysu gospodarczego siły USA mogłyby przed inwazją sprowokować zamieszki.

Od kiedy urząd prezydenta USA objął Barack Obama, stosunki kubańsko-amerykańskie wyraźnie się ociepliły. Jego administracja złagodziła m.in. wprowadzoną 47 lat temu blokadę gospodarczą karaibskiej wyspy, wprowadziła ułatwienia w podróżach kubańskich imigrantów z USA na Kubę, oraz zezwoliła im na transfery pieniędzy dla rodzin zamieszkałych na Kubie.

W ubiegłym tygodniu w odpowiedzi na pytania przesłane przez kubańską opozycjonistkę Yoani Sanchez Obama podkreślił, że _ USA nie zamierzają używać przeciwko Kubie siły _.

bEJmExYn

Komunistyczne władze Kuby kilkakrotnie przyznawały w ostatnim czasie, że nowy gospodarz Białego Domu jest w stosunku do Hawany mniej agresywny, niż jego poprzednicy.

Mimo to, oficjalne media kubańskie wskazują, że nadal istnieje realne zagrożenie agresją wojskową ze strony USA. _ - W obecnej sytuacji polityczno-wojskowej, która charakteryzuje konfrontację pomiędzy Kubą a imperium, "Bastion 2009" to konieczność _ - podała w czwartek rozgłośnia radiowa _ Rebelde _.

Według dziennika _ Granma _, będzie to największa mobilizacja kubańskiego wojska od ponad pięciu lat. Są to również pierwsze manewry od czasu, gdy w lutym 2008 r. na stanowisku prezydenta wyspy ojca rewolucji kubańskiej Fidela Castro zastąpił jego młodszy brat Raul.

bEJmExYO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)