Notowania

służba zdrowia
05.04.2012 06:06

Lekarze w USA chcą ograniczenia marnotrawstwa w służbie zdrowia

Grupa, sponsorowana przez fundację American Board of Internal Medicine, zaleciła ograniczenie przepisywania 45 wybranych testów i procedur.

Podziel się
Dodaj komentarz
(stanley45/iStockphoto)

*W USA przeprowadza się za dużo testów i procedur medycznych, które są często niepotrzebne, a czasem nawet szkodzą - ogłosiła koalicja amerykańskich lekarzy i pacjentów. *

Grupa, sponsorowana przez fundację American Board of Internal Medicine (ABIM, Amerykańska Rada Medycyny Wewnętrznej), zaleciła ograniczenie przepisywania 45 wybranych testów i procedur.

Są to m.in. takie metody, jak stosowanie antybiotyków na infekcje zatok, prześwietlenia rentgenowskie w przypadku bólu pleców, próby wysiłkowe układu krążenia u osób zdrowych i tomografia komputerowa w razie omdlenia.

Jak powiedziała dyrektor ABIM Christine K. Cassel, niektóre z przepisywanych testów i procedur mogą szkodzić pacjentom, zamiast im pomagać. W raporcie ogłoszonym w 2005 roku amerykańska Narodowa Akademia Nauk stwierdziła, że około 30 procent wydatków medycznych przeznacza się na niepotrzebne testy i procedury.

Lekarze kierują na nie często na życzenie pacjentów, którzy chcą ich _ na wszelki wypadek _. Zapisują też jednak niektóre testy i procedury, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem pozwów o lekarski błąd w sztuce.

Nadmiernemu kierowaniu na rozmaite zabiegi, w tym operacyjne, może też - zdaniem niektórych ekspertów - sprzyjać system rozliczania z pacjentami i firmami ubezpieczeniowymi, którzy płacą za każdą usługę medyczną osobno.

Czytaj więcej o służbie zdrowia w Money.pl
Tak powinna zmienić się służba zdrowia, by... Rozwiązania poprawiające jakość opieki nad osobami starszymi wymagają innego niż dotychczas podejścia do tej grupy pacjentów - uważają lekarze.
Lekarze zacieśniają współpracę. Postulują o... Domagają się między innymi szybkiej zmiany ustaw o refundacji leków oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Kolejki do lekarza. Za to można go pozwać Prawie 5 milionów Polaków omija państwową służbę zdrowia - to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Tagi: służba zdrowia, lekarze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz