Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
samoobrona
29.10.2005 14:01

Lepper do prezydenta: Misję tworzenia rządu należy powierzyć PO

Szef Samoobrony, wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper zwrócił się w sobotę w liście otwartym do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, aby zaproponował on "w trybie przewidzianym przez konstytucję" misję utworzenia rządu politykowi Platformy Obywatelskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/NIKOLAY GINAYLO)

Szef Samoobrony, wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper zwrócił się w sobotę w liście otwartym do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, aby zaproponował on "w trybie przewidzianym przez konstytucję" misję utworzenia rządu politykowi Platformy Obywatelskiej.

"Misja tworzenia rządu z udziałem PiS i PO utknęła na mieliźnie sporów programowych, personalnych i ambicjonalnych" - napisał Lepper do Aleksandra Kwaśniewskiego.

Lepper podkreślił, że "niechęć" prezydenta "do PiS i niezmiernie krytyczne wypowiedzi pod adresem Samoobrony oraz nieukrywana sympatia do PO utrwalają stan bezrządu".

Szef Samoobrony doceniając umiejętności mediacyjne i negocjacyjne prezydenta sugeruje, aby Aleksander Kwaśniewski zaproponował "w trybie przewidzianym przez konstytucję, misję utworzenia rządu politykowi PO".

Zgodnie z zapowiedziami desygnowanego na premiera Kazimierza Marcinkiewicza, jego rząd będzie powołany w najbliższy poniedziałek. Po zaprzysiężeniu rządu nowy premier będzie miał dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów wraz z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania.

Jeśli rząd nie uzyskałby wotum zaufania, Sejm w ciągu 14 dni wybiera premiera i proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Jeśli i w drugim "konstytucyjnym kroku" rząd nie uzyskałby wotum zaufania, inicjatywa w powołaniu premiera - a na jego wniosek członków Rady Ministrów - przechodzi w ręce prezydenta, który ma na to 14 dni.

Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania rządu przez prezydenta powinien udzielić mu wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W razie nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania w tym trybie prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory.

PAP/EPA/NIKOLAY GINAYLO

Działalność Andrzeja Leppera zyskała międzynarodowe uznanie. Otrzymał on wczoraj tytuł doktora honoris causa Ukraińskiej Akademii Technologicznej za "działalność na rzecz zbliżenia polsko-ukraińskiego" oraz "wkład w rozwój socjalny polskiego społeczeństwa".

Tagi: samoobrona, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz