Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lepperowi blisko do Brukseli, a Morawieckiemu do Moskwy

0
Podziel się

Dwaj kandydaci w wyborach prezydenckich już po debacie.

Lepperowi blisko do Brukseli, a Morawieckiemu do Moskwy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhnYJbF

Andrzej Lepper zapowiedział, że jeśli wygra wybory prezydenckie, z pierwszą wizytą uda się do Brukseli. Kornel Morawiecki jako prezydent wybrałby Moskwę. Obaj kandydaci spotkali się dziś w Warszawie na debacie prezydenckiej.

Według Morawieckiego, taka decyzja mogłaby zapobiec m.in. zalaniu wrocławskiej dzielnicy Kozanów, ponieważ spowodowałaby wcześniejsze zaangażowanie wojska w akcję obrony przed powodzią. Jego zdaniem, niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej to _ polityczna decyzja, która nie liczy się z rzeczywistością _.

bEhnYJbH

Miller: PO dopiero pozna polityczny ciężar powodziLepper przekonywał, że konieczne jest utworzenie Funduszu Klęsk Żywiołowych, z którego wypłacana byłaby pomoc dla osób poszkodowanych przez żywioły. Jak mówił, jako wicepremier i minister rolnictwa w rządzie PiS-LPR-Samoobrona złożył projekt odpowiedniej ustawy. Nie został on jednak przyjęty przez rząd.

_ - Ludziom trzeba pomóc. Nie może premier mówić powodzianom "ja wam nie wybierałem wójta, burmistrza czy radnych" i nie może też mówić, że im większe straty, tym mniej pieniędzy do podziału _ - przekonywał Lepper.

Obaj krytykowali polityków, m.in. premiera i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego, za to, że - jak mówili - zamiast realnie pomagać poszkodowanym w powodzi, jedynie _ pokazują się _ z nimi.

bEhnYJbN

Szef Samoobrony zadeklarował, że jako prezydent z pierwszą wizytą zagraniczną udałby się do Brukseli, by tam dopominać się o równe traktowanie Polski we Wspólnocie. Jego zdaniem warunki, na których nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej nie są sprawiedliwe, a dotyczy to m.in. wysokości dopłat dla rolników.

Morawiecki mówił z kolei, że z pierwszą wizytą jako prezydent udałby się do Moskwy. Jak zaznaczył, marzy mu się Europa jako _ wielka duchowa przestrzeń od Atlantyku po Pacyfik _, a budowanie takiej Europy bez Rosji nie jest - jego zdaniem - możliwe.

Lepper chciałby jako prezydent przekonywać rząd do tworzenia _ zadaniowego budżetu państwa _, tzn. takiego - tłumaczył - w którym w pierwszej kolejności planuje się wydatki nie na biurokrację, ale na wynikające z konstytucji zadania państwa, tj. przede wszystkim: ochronę zdrowia, naukę i postęp techniczny, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, pomoc socjalną oraz wymiar sprawiedliwości.

Morawiecki podkreślał, że jako prezydent dążyłby do wycofania polskich wojsk z Afganistanu, gdzie - ocenił - _ nie jesteśmy wyzwolicielami, ale najeźdźcami _. Chciałby też doprowadzić do _ policzenia i zewidencjonowania _ szkód poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej oraz do przyznania obywatelstwa polskiego tym wszystkim Polakom mieszkającym za granicą, którzy tego pragną.

bEhnYJbO

Zadeklarował ponadto, że chciałby poprzez swój udział w wyborach prezydenckich zmobilizować do głosowania te osoby, które zwykle do urn nie chodzą, ponieważ _ nie widzą dla siebie i dla Polski szans w tych propozycjach, które stawia się im jako główne _. Z tego powodu - zaznaczył Morawiecki - zależy mu na debatach z wszystkimi kandydatami. _ _

_ - Te debaty należą się nie tylko nam jako kandydatom. One należą się Polsce i ludziom, którzy nas słuchają, żeby był wybór _ - przekonywał.

Również Lepper oświadczył, że jest zwolennikiem debat prezydenckich w jak najszerszej formie. Jego zdaniem należałoby zorganizować kilka dyskusji na różne tematy, w czasie których każdy z kandydatów miałby kilka minut na przedstawienie swojego stanowiska.

Lepper po debacie przedstawił dziennikarzom swoje hasło wyborcze: _ Jestem jednym z was. Kandydat zwykłych ludzi Andrzej Lepper _. Morawiecki - założyciel i przewodniczący _ Solidarności Walczącej _ - swoje hasło _ Razem _ przedstawił już w styczniu, kiedy ogłaszał decyzję o kandydowaniu.

bEhnYJbP

ZOBACZ TAKŻE:

bEhnYJci
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)