Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w afryce
20.07.2011 07:18

Libijscy powstańcy bliscy zdobycia Bregi

Zdobycie Bregi byłoby bardzo ważnym krokiem ku obaleniu Muammara Kaddafiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Libijscy powstańcy poinformowali dziś, że otoczyli położone na wschodzie miasto Brega - centrum przemysłu naftowego - i kontrolują niektóre jego dzielnice.

Zdobycie Bregi byłoby bardzo ważnym krokiem ku obaleniu dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - komentuje Reuters. Powstańcy umocnili swe pozycje na południu i wschodzie miasta.

Według francuskich źródeł, na które powołuje się agencja Reutera, powstańcy właściwie przejęli kontrolę nad Bregą, jednak Trypolis zdecydowanie temu zaprzecza. W walkach o miasto zginęło wczoraj ośmiu powstańców, a co najmniej 45 zostało rannych.

Ich rzecznik, który rozmawiał z korespondentem Reutera powiedział, że udało im się przechwycić komunikaty radiowe stacjonujących w Bredze sił lojalnych wobec Kaddafiego i wynika z nich, że żołnierzom zaczyna brakować jedzenia i amunicji. Śmigłowce NATO ostrzelały konwoje wojskowe, które spieszyły z pomocą dla sił Kadafiego walczących pod Bregą.

Walka o strategicznie ważną Bregę, która jest portem naftowym toczy się od tygodnia - przypomina AP. Rebelia w Libii wybuchła w Bengazi na wschodzie kraju przed pięcioma miesiącami, lecz Kaddafi wciąż utrzymuje się u władzy w Trypolisie, mimo intensywnej operacji sił powietrznych NATO, które chronią przed atakami ludność cywilną.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t151109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krwawe;walki;w;libii;celem;ropa,15,0,874255.html) Kaddafi: "Szczury", "lud umrze za ropę" W ataku na Bregę zginęło 10 powstańców, a172 odniosło rany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t139064.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rebelianci;atakuja;na;zachodzie;libii,161,0,866721.html) Rebelianci atakują na zachodzie Libii W rejonie Gualich doszło do intensywnej wymiany ognia artyleryjskiego i moździerzowego pomiędzy rebeliantami i siłami wiernymi Kadafiemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t80882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dementuja;pogloski;o;ustapieniu;kaddafiego,202,0,866250.html) Dementują pogłoski o ustąpieniu Kaddafiego Rzecznik libijskiego rządu zajął stanowisko w sprawie publikacji rosyjskiej gazety.
Tagi: zamieszki w afryce, libia, wojna, kaddafi, brega, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz