Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi laureatką Nagrody Geremka

0
Podziel się:

Aung San Suu Kyi - informuje resort - powiedziała zaś, że musimy mieć odwagę, żeby realizować swoje marzenia.

Liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi laureatką Nagrody Geremka
(Jazz Editions/ABACA/EAST NEWS)

Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi otrzymała Nagrodę im. prof. Bronisława Geremka za wybitne osiągnięcia w promowaniu demokracji - poinformowało MSZ. Nagroda ta po raz pierwszy trafiła do Azji i po raz pierwszy w ręce kobiety.

Aung San Suu Kyi odebrała nagrodę podczas VII Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji, która odbyła się w dniach 27-29 kwietnia 2013 r. w Ułan Bator. Birmańska opozycjonistka była jednym z gości specjalnych konferencji. Nagrodę wręczył jej wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.

_ Nagroda Geremka po raz pierwszy trafia do Azji i po raz pierwszy otrzymuje ją kobieta. To właśnie kobiety są coraz częściej siłą zmian _ - powiedział wręczając nagrodę Pomianowski cytowany w komunikacie MSZ. Wiceszef MSZ dodał, że wielkim marzeniem prof. Geremka, jego mentora i ministra, _ było połączenie demokratycznych narodów, by wspólnie promowały to, co cenimy najbardziej - wolność _.

Aung San Suu Kyi - informuje resort - powiedziała zaś, że _ musimy mieć odwagę, żeby realizować swoje marzenia _. Nagroda im. prof. Geremka została ustanowiona 2009 r. po jego tragicznej śmierci. Jest przyznawana za promowanie i umacnianie demokracji, a jej celem - wyróżnianie aktywistów działających na rzecz demokracji często w bardzo trudnych warunkach. Pierwszym jej laureatem był b. prezydent RPA Nelson Mandela.

Prof. Bronisław Geremek, ówczesny minister sprawa zagranicznych, był wraz z amerykańską sekretarz stanu Madeleine Albright pomysłodawcą i inicjatorem powołania w 2000 r. Wspólnoty Demokracji, która zajmuje się budowaniem i umacnianiem demokracji oraz promowaniem ruchów demokratycznych na świecie. Polska jest gospodarzem Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji w Warszawie i jednym z liderów projektów realizowanych przez Wspólnotę.

Pomianowski przewodniczył polskiej delegacji podczas VII Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji. Konferencja odbyła się na zakończenie dwuletniego przewodnictwa Mongolii we Wspólnocie Demokracji (Community of Democracies).

Wiceszef MSZ uczestniczył w dyskusjach poświęconych m.in. sytuacji wewnętrznej na Białorusi, wspieraniu reform demokratycznych w Mołdawii i Tunezji oraz problemowi korupcji i innym zagrożeniom dla demokracji - poinformowało MSZ.

Wizyta w Ułan Bator była też okazją do spotkań z szefem dyplomacji Tajlandii oraz Timoru Wschodniego. Jak podał MSZ, wiceminister Pomianowski i _ tajlandzki minister spraw zagranicznych Dr. Surapong Tovichakchaikul poruszyli m.in. temat wizyty premier Tajlandii w lipcu br. w Polsce, natomiast rozmowa z szefem MSZ Timoru Jose Luisem Guterresem dotyczyła przede wszystkim rozwoju turystyki i polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19 _.

Z kolei - poinformował resort - głównym punktem rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych _ Ukrainy Wiktorem Majko były przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie oraz kwestie współpracy dwustronnej m.in. w dziedzinie energetyki _.

Czytaj więcej w Money.pl
Reżim zaakceptuje zwycięstwo noblistki "Jeśli taka będzie wola narodu" - zaznaczył w wywiadzie dla BBC prezydent Thain Sein zapewnił. Wybory prezydenckie w Birmie zaplanowano na 2015 rok.
Birmańscy opozycjoniści szkolą się w Polsce Szkolenie zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. Odbywa się ono w siedzibie KSAP.
Noblistka w parlamencie. Wspiera mniejszości To pierwsze wystąpienie w parlamencie tej wieloletniej dysydentki.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)