Notowania

litwa
16.03.2011 16:29

Litewska prokuratura ściga polski portal

Chodzi o stronę kresowy.pl. Podobno są tam treści naruszające suwerenność Litwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Litewska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie zamieszczonych na polskim portalu kresowy.pl materiałów, w których można się dopatrzyć próby naruszenia suwerenności Litwy przy użyciu siły - poinformowały w środę media w Wilnie.

Dochodzenie wszczęto na wniosek posła partii współrządzącej Gintarasa Songaily, znanego z antypolskiego nastawienia.

_ Większość filmów nosi znamiona oczywistego szowinizmu, agresywnego rewanżyzmu, a nawet ma charakter ekspansjonistyczny _ - napisał w swym liście do prokuratury poseł Songaila. W styczniu zwrócił się on do prokuratury z prośbą o wszczęcie dochodzenie _ w sprawie domniemanego targnięcia się na integralność terytorialną Republiki Litewskiej _.

Według posła w niektórych materiałach filmowych na portalu kresowy.pl roszczenia terytorialne są wysuwane nie tylko wobec Litwy, Białorusi, Ukrainy, ale też wobec Czech, Słowacji, Niemiec, a nawet Rosji.

W swym liście Songaila pisze, że portal jest stroną internetową Instytutu Kresów Rzeczpospolitej, który wspierają polskie instytucje rządowe, że Instytut ten powstał w miejsce zamkniętego _ za nietaktowne działania względem państw sąsiednich _ Instytutu Kresowego powołanego przez samorząd warszawski.

Ustalenie, kto stoi za działalnością portalu, nie jest łatwe. Na stronie głównej portalu kresowy.pl jest nagłówek _ Instytut Kresów Rzeczpospolitej _. Wyszukiwarki internetowe wskazują, że to strona stowarzyszenia _ Instytut Kresów Rzeczypospolitej _, którego prezesem jest płk Jan Niewiński.

Niewiński jest zaskoczony informacją, jakoby jego organizacja związana była z portalem. Jak powiedział, będzie próbował to wyjaśniać. - _ To jest czyjś inny portal. Oni korzystają tylko z naszych materiałów, z tego widać, ze mną nikt na ten temat nie rozmawiał, nikt się do mnie nie zwracał _ - zapewnia płk Niewiński.

Na portalu są bowiem m.in. listy organizacji kresowych do władz państwowych, podpisywane m.in. przez organizację reprezentowaną przez niego. Płk Niewiński dodał też, że interesuje go tematyka ukraińska, a nie litewska, którą się w ogóle nie zajmuje.

Na stronie głównej kresowy.pl pojawia się też nazwa Instytutu Kresowego. Z jego dawnej strony internetowej jest przekierowanie właśnie na kresowy.pl, ale nikt nie odpowiada pod numerem telefonu, który jest tam wymieniony.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t131997.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;rozgoryczony;polityka;wilna,152,0,772760.html) Komorowski rozgoryczony polityką Wilna Prezydent staje w obronie Polaków. _ Jest wiele spraw nierozwiązanych, które niepokoją _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;prosi;traktujcie;polakow;lepiej,27,0,772635.html) Komorowski prosi: Traktujcie Polaków lepiej Między Polską a Litwą jest wiele spraw nierozwiązanych - podkreśla prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t79467.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwini;nam;nie;ufaja;kowal;to;rozumie,153,0,772505.html) Litwini nam nie ufają. Kowal to rozumie Eurodeputowany uważa, że stosunki polsko-litewskie popsuły się w ostatnich latach.
Tagi: litwa, prokurator, polska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz