Notowania

Przejdź na
stosunki polska-litwa
23.05.2012 16:04

Litewski politolog krytykuje swój kraj za wypowiedź o Polsce

Grybauskaite skrytykowała w Chicago politykę Warszawy i powiedziała, że Polska wybrała Rosję jako przyjaciela, a z Litwy zrobiono kozła ofiarnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Zarzut prezydent Litwy Dalii Grybauskaite pod adresem władz Polski, iż faworyzują Rosję kosztem Litwy świadczy o nieudolności doradców przywódczyni kraju i braku umiejętności dyplomatycznych samej prezydent - powiedział PAP litewski politolog Lauras Bielinis.

_ - Mówić w ten sposób można w małej wsi podczas spotkania z jej mieszkańcami, natomiast mówienie tego przy okazji szczytu NATO, jest bardzo nieodpowiedzialne _ - oświadczył Bielinis, który w latach 2006-2009 był doradcą ówczesnego prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa.

Grybauskaite skrytykowała w zeszłym tygodniu w Chicago politykę Warszawy i powiedziała, że Polska wybrała Rosję jako przyjaciela, a z Litwy zrobiono kozła ofiarnego.

Bielinis nie wiąże wypowiedzi prezydent Litwy ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Litwie, czy też ze świadomym działaniem zmierzającym do skłócenia Polski i Litwy.

_ - Moim zdaniem świadczy to o tym, że prezydent nie dysponuje pełną informacją, która pozwoliłaby jej swobodnie i dyplomatycznie panować nad sytuacją, prowadzić dyskusje. Świadczy też to o tym, że samej prezydent brakuje subtelności w temacie stosunków polsko-litewskich _ - zauważył były doradca Adamkusa i podkreślił, że _ wypowiedzi prezydent wywołują konflikt, konfrontację i napięcie w stosunkach polsko-litewskich _.

_ - Sposób mówienia - kategoryczny i bez ogródek - nie sprzyja też prezydent Grybauskaite w realizacji jej polityki wewnętrznej, w kontaktach ze strukturami politycznymi, państwowymi _ - twierdzi Bielinis.

Historyk i politolog Antanas Kulakauskas podkreślił z kolei, że niefortunna wypowiedź prezydent padła podczas jej spotkania ze społecznością litewską mieszkającą w USA.

_ - Było to skierowane na użytek wewnętrzny, a nie do społeczności międzynarodowej czy dziennikarzy zagranicznych. Tu widocznie chodziło o pozyskanie dodatkowych punktów i zapewne taka wypowiedź prezydent większości amerykańskich Litwinów spodobała się _ - powiedział Kulakauskas.

Nie dostrzega on antypolskości w działaniach prezydent Litwy czy litewskiego rządu. _ - Jest antypolska retoryka, którą spowodowały napięcia w stosunkach polsko litewskich _ - twierdzi Kulakauskas. Przyznaje, że _ antypolska retoryka podoba się też większości Litwinów _, a na tym żerują niektórzy politycy. Jednakże, w ocenie politologa, _ nie wypada tego robić pani prezydent _.

Kulakauskas uważa, że bez woli politycznej trudne będzie przywrócenie dobrych stosunków polsko-litewskich, a _ rola prezydentów jest w tym bardzo istotna _.

Czytaj więcej o stosunkach Polski i Litwy
Ostra opinia o Polsce z ust prezydenta _ - Łatwiej byłoby ustanowić prawa wynikające z Europejskiej Karty Języków Mniejszości Narodowych, niż budować egzotyczne teorie - _powiedział minister.
Władze faworyzują Rosję. Wszystko kosztem... Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że relacje z Polską nie poprawią się w najbliższym czasie.
Tagi: stosunki polska-litwa, litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz