Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Antypolskie wypowiedzi prezydent Grybauskaite

0
Podziel się:

Problemy Polaków na Litwie, dotyczą przede wszystkim oświaty polskiej, zwrotu ziemi i używania języka mniejszości narodowych w miejscach publicznych.

Litwa: Antypolskie wypowiedzi prezydent Grybauskaite
(ec.europa.eu)

Sejmowe wystąpienie prezydent Dalii Grybauskaite, w którym skrytykowała decyzję o wprowadzeniu ulg z języka litewskiego dla maturzystów szkół mniejszości narodowych, w tym polskich, było wyjątkowo antypolskie - wskazują litewscy politolodzy i publicyści.

W dzisiejszych komentarzach podkreśla się, że retoryka Grybauskaite świadczy o jej decyzji o ponownym starcie za rok w wyborach prezydenckich._ _

_ - Orędzie prezydent było wyjątkowo antypolskie, czasami wręcz nacjonalistyczne _ - ocenia publicysta, redaktor naczelny portalu 15min Rimvydas Valatka. Jego zdaniem _ Grybauskaite obrała kierunek za wszelką cenę wzniecenia emocji narodowościowych i w ten sposób uaktywnienia swojego elektoratu . Valatka podkreśla przy tym, że _ to droga bardzo niebezpieczna dla Litwy jako kraju europejskiego _. _

_ - Gdyby prezydent miała ambicje ubiegania się o wysokie stanowisko w Unii Europejskiej dążyłaby do porozumienia z Polską w obawie, że Polska jej kandydaturę zablokuje _ - powiedział w wywiadzie dla Radia Znad Wilii politolog Raimundas Lopata. Wskazał, że antypolskie akcenty w wystąpieniu prezydent były skierowane _ na wewnętrzny rynek polityczny _, co potwierdza decyzję Grybausakite o ponownym ubieganiu się o najwyższe stanowisko w państwie w wyborach prezydenckich, które odbędą się za rok.

Łopata podkreślając m.in., że wystąpienie pani prezydent będzie miało negatywny oddźwięk w stosunkach polsko-litewskich, powiedział, że nie rozumie, dlaczego _ obywatele Litwy mówiący w języku polskim są traktowani jak obce ciało _.

Tymczasem publicysta Vladimiras Lauczius na portalu Delfi zauważa, że prezydent wzywając do walki w obronie litewskości, do grona jej wrogów zalicza Polskę. Publicysta przypomina, że Grybauskaite skrytykowała nie tylko decyzję o wprowadzeniu ulg z języka litewskiego dla maturzystów szkół mniejszości narodowych, ale też zwróciła uwagę, że na Sejneńszczyźnie są zamykane szkoły litewskie. Lauczius zauważa jednak, że _ prezydent nie mówi, co robić ze szkołami, w których po prostu nie ma uczniów _ i podkreśla, że _ Litwa już płaci niemałą cenę polityczną za psucie stosunków z Polską _.

Politolog Raimundas Lopata zwraca uwagę też, że w swym wystąpieniu prezydent Grybauskaite wiele pochlebnych słów wypowiedziała na temat współpracy Litwy z państwami bałtyckimi i skandynawskimi.

_ Prezydent usiłuje zmienić litewską orientację polityki zagranicznej, usiłuje skierować Litwę do Europy przez bałto-skandiję _ - mówi Lopata. Taka orientacja wzbudza jednak obawy politologa, który przypomina, że _ życie wszystko rozstawia na swoje miejsca _.

Grybauskaite powiedziała we wczorajszym orędziu, że _ język litewski staje się zakładnikiem politycznych porozumień koalicji rządzącej _. Jej zdaniem _ kontrowersyjny egzamin maturalny z języka litewskiego skutkuje innymi żądaniami, które prowadzą do podziału społeczeństwa _.

Jednocześnie prezydent zwróciła uwagę na fakt, że _ za litewską granicą są zamykane litewskie szkoły _. Tym samym przypomniała o zamiarze likwidacji przez radnych Puńska (Podlaskie) trzech wiejskich szkół z litewskim językiem nauczania.

W tym roku egzamin maturalny z języka litewskiego został ujednolicony dla maturzystów wszystkich szkół, chociaż język litewski w szkołach nielitewskich był wykładany w węższym zakresie. Dlatego, na wniosek Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, na maturze z litewskiego zostały wprowadzone pewne ulgi. To z kolei wywołało niezadowolenie w niektórych środowiskach litewskich.

Sprawa egzaminu znalazła się nawet w sądzie. Decyzja ma zapaść w czerwcu. Problemy Polaków na Litwie, którzy są najliczniejszą mniejszością w tym kraju (stanowią 6,6 proc.), dotyczą przede wszystkim oświaty polskiej, zwrotu ziemi i używania języka mniejszości narodowych w miejscach publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy upominają się o swoje prawa Europoseł Waldemar Tomaszewski wyraził wczoraj nadzieję, że podczas wizyty litewskiego premiera i szefa MSZ w Polsce dojdzie do konkretnych ustaleń w sprawie rozwiązania problemów polskiej mniejszości.
Tusk nie ma złudzeń. Relacje się pogorszyły Stosunki polsko-litewskie są gorsze niż jeszcze parę lat temu, uważa premier Donald Tusk. Szef rządu podkreśla, że w relacjach z naszym północno-wschodnim sąsiadem potrzeba czasu i wzajemnego szacunku.
Raport: To najbardziej agresywny wywiad Najbardziej aktywnymi obcymi służbami wywiadowczymi działającymi przeciwko Litwie są służby rosyjski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)