Notowania

litwa
12.01.2011 15:22

Litwini martwią się o stosunki z Polską

Najważniejsze osoby w naszym państwie nie pokażą się na obchodach w Wilnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Saeima/CC/Flickr)

*Przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene nie dostrzega pogorszenia się stosunków polsko-litewskich. _ - Moim zdaniem stosunki polsko-litewskie nie uległy pogorszeniu _ - powiedziała Degutiene w wywiadzie dla rozgłośni radiowej _ Żiniu Radijas _. *

Degutiene zaznaczyła, że ostatnio nie wydarzyło się nic, co mogłoby negatywnie wpłynąć na stosunki dwustronne.

Od kilku dni litewskie media zastanawiają się, czy nieobecności na czwartkowych obchodach 20. rocznicy krwawych wydarzeń w Wilnie przywódców Polski nie należy odczytywać jako demonstracji niezadowolenia strony polskiej z litewskiej polityki m.in. względem litewskich Polaków.

_ - Nie stwarzajmy problemów tam, gdzie ich nie ma _ - zaapelowała przewodnicząca. Stanowisko przewodniczącej Sejmu podziela wiceprzewodniczący litewskiego parlamentu Algirdas Kaszeta.

_ - Nie należy dramatyzować faktu, że nie przyjeżdżają pierwsze osoby w państwie _ - powiedział Kaszeta w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie. Przypomniał, że do Wilna nie przybędą nie tylko przewodniczący polskiego parlamentu, ale nie przyjedzie też np. przewodnicząca parlamentu estońskiego.

Polski parlament na wileńskich obchodach Dnia Obrońców Wolności w czwartek będą reprezentować wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska i poseł Tadeusz Aziewicz. Prezydenta Bronisława Komorowskiego będzie reprezentował jego doradca Henryk Wujec.

Do Wilna przybędzie też 17-osobowa grupa polskich działaczy niepodległościowych wspierających Litwę w okresie tragicznych wydarzeń.

Polska delegacja już dziś weźmie udział w wieczornych uroczystościach, które odbędą się przy wileńskiej wieży telewizyjnej i parlamencie. W czwartek goście z Polski wezmą udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu. Złożą też kwiaty na Cmentarzu Antokolskim, na grobach ofiar z 13 stycznia 1991 roku.

Przed 20 laty, w nocy 13 stycznia, w Wilnie od kul i pod gąsienicami czołgów stacjonujących tam wojsk radzieckich zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Tej nocy tysiące bezbronnych ludzi zebrały się przy strategicznych obiektach: przy Sejmie, budynku Litewskiego Radia i Telewizji i wieży telewizyjnej, by nie dopuścić do zajęcia ich przez siły sowieckie. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t127925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedzy;polska;i;litwa;generalnie;nie;jest;zle,18,0,747538.html) Między Polską i Litwą generalnie nie jest źle Oba kraje potrzebują siebie nawzajem i są dla siebie ważne - twierdzi rzecznik prezydent Litwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t75339.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/byly;prezydent;litwy;ubolewa;przyjazn;sie;sypie,42,0,747050.html) Były prezydent Litwy ubolewa: Przyjaźń się sypie To koniec złotej epoki w stosunkach z Polską. A polityka wobec Mińska to katastrofa - ocenia Valdas Adamkus.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t86754.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwini;o;sasiadach;najmniej;lubia;polakow,101,0,731237.html) Litwini o sąsiadach. Najmniej lubią Polaków Dla Litwinów najsympatyczniejsi spośród sąsiednich narodów są Łotysze.
Tagi: litwa, polska, stosunki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz