Notowania

LOT odwołuje loty do poniedziałku

Zdaniem Agencji Żeglugi Powietrznej mała jest też szansa na poprawę sytuacji w ciągu nocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Chmura pyłów wulkanicznych uniemożliwia dziś otwarcie przestrzeni powietrznej Polski dla samolotów rejsowych. LOT odwołał wszystkie loty do poniedziałku. *

[aktualizacja: 19.55]

_ Do godz. 14 w poniedziałek Polskie Linie Lotnicze LOT nie będą wykonywać żadnych rejsów _ - poinformował rzecznik przewoźnika Jacek Balcer. Sprecyzował, że do tego czasu żaden samolot LOT-u nie wystartuje z lotnisk krajowych i zagranicznych.

Wcześniej przewoźnik poinformował, że odwołuje wszystkie rejsy tego dnia - z możliwością niewykonywania ich również w niedzielę.

_ - Z prognoz pogody wynika, że szanse na szybką poprawę sytuacji w przestrzeni powietrznej, związanej z obecnością chmury pyłu wulkanicznego w atmosferze, są bardzo mało prawdopodobne. Dlatego podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich lotów zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek do godziny 14 _ - przekazał Balcer.

LOT apeluje do pasażerów, by w związku z odwołaniem wszystkich rejsów nie udawali się na lotniska. Ponieważ przeciążone są linie telefoniczne LOT-u, spółka radzi korzystać z aktualizowanej na bieżąco strony internetowej.

Pasażerowie mogą bezpłatnie dokonywać zmian daty wylotu. Jednak - jak zastrzega przewoźnik - trudno stwierdzić, kiedy ruch lotniczy zostanie wznowiony. Zależy to od zmieniającej się sytuacji pogodowej.

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz poinformował w piątek, że przewoźnik powołał sztab kryzysowy, który monitoruje sytuację. Dodał, że w piątek firma odwołała ponad 200 rejsów. Spółka ma 9 samolotów - wraz z załogami - za granicą, które nie powróciły jeszcze do kraju.

Więcej informacji podróżni mogą uzyskać pod nr telefonów:0 801 703 703 (dla telefonów stacjonarnych) oraz 22 1 9572 (dla telefonów komórkowych).

Polska przestrzeń w sobotę zamknięta

Dzisiaj polska przestrzeń powietrzna z pewnością nie zostanie otwarta - zawiadamia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

PAŻP podjęła w czwartek i piątek decyzje najpierw o częściowym, a następnie o całkowitym zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej, aż do odwołania. W piątek do południa mogły jeszcze latać samoloty rejsowe do i z Krakowa. Do godziny 17.20 przyjmowane były jeszcze samoloty rejsowe na ostatnie, dwunaste działające na terenie Polski lotnisko w Rzeszowie. Zamknięte są lotniska w wielu krajach Europy.

PAŻP na bieżąco monitoruje sytuację pogodową. - _ Warunki pogodowe jak na razie nie dają nadziei na otwarcie zamkniętych obszarów naszej przestrzeni powietrznej do północy. Cały czas analizujemy przemieszczanie się chmury pyłu wulkanicznego i podejmujemy stosowne decyzje _ - powiedział Grzegorz Hlebowicz rzecznik PAŻP.

Dodał, że istnieje perspektywa poprawy w ciągu nocy, jednak jest ona _ nikła _.

_ - Jest jeszcze za wcześnie by mówić o tym, jak będzie wyglądała sytuacja w niedzielę rano _ - dodał.

dźwięk: IAR

Rzecznik PAŻP poinformował, że wszystkie lotniska są dostępne dla samolotów, które wykonują loty poniżej pułapu chmur. - _ Wszystkie loty m.in. samolotów wojskowych, policyjnych, ratowniczych, przewożących głowy państw, gdzie pilot może kierować się wzrokiem, mogą odbywać się na wszystkie lotniska _ - wyjaśnił Hlebowicz.

dźwięk: IAR

PAŻP decyzję o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej podjęła po tym, jak pyły wydobywające się z wulkanu Eyjafjoell na Islandii zanieczyściły atmosferę, drastycznie ograniczając widoczność. Popioły wulkaniczne mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego.

Tagi: pogrzeb lecha kaczyńskiego, wulkan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz