Notowania

powódź w polsce
30.05.2010 16:43

Lubuskie: Odra coraz szybciej opada, Warta powoli przybiera

Stan Odry nadal utrzymuje się powyżej poziomów alarmowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

*W Lubuskiem stan Odry nadal utrzymuje się powyżej poziomów alarmowych, jednak rzeka zaczęła dość szybko opadać. Warta przybiera, ale powoli. *

Przekroczenia stanów alarmowych na Odrze nadal są duże, co sprawia, że wały muszą być stale monitorowane i uszczelniane, jednak sytuacja jest stabilna.

_ - Odra opada teraz w tempie około 20 cm na dobę. Fala kulminacyjna dotarła już do Kostrzyna nad Odrą _ - powiedział rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

W dolinie Odry z rejonów zagrożonych i podtopionych ewakuowano prewencyjnie kilkadziesiąt osób, którymi zajęły się samorządy. Ciepiela podał, że podtopienia w powiatach nadodrzańskich dotyczą 285 budynków.

Nie zostały one jednak zalane przez wysoką wodę np. na skutek przerwania lub przelania się wody przez wały. Wynikają z wysokiego poziomu wód gruntowych.

W całym regionie w akcje przeciwpowodziową zaangażowanych jest obecnie ok. 400 strażaków i 700 żołnierzy.

Na Warcie widać, że zbliża się fala kulminacyjna spodziewana w woj. lubuskim z 2/3 czerwca br. Rzeka powoli podnosi się. W Skwierzynie przekracza stan alarmowy o pół metra, w Gorzowie o 5 cm.

Poziom alarmowy jest znacznie przekroczony w Kostrzynie nad Odrą. W tym mieście Warta wpada do Odry, której wysoki stan ma wpływ na zachowanie się jej dopływu.

_ - Prognozy mówią, że jest szansa, że nie dojdzie do tzw. cofki na Warcie. Obecnie wały przy rzece są umacniane _ - dodał Ciepiela.

Tagi: powódź w polsce, powódź, deszcz, opady, ewakuacja, pomoc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz