Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ludowcy domagają się likwidacji Senatu

0
Podziel się:

Uprawnienia przejąłby prezydent. Pawlak: To nasza odpowiedź na aksamitny populizm.

Ludowcy domagają się likwidacji Senatu

PSL proponuje likwidację Senatu i przekazanie jego uprawnień Prezydentowi i Sejmowi. Projekt zmiany Konstytucji zostanie złożony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w środę.

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział, że likwidacja Senatu jest odpowiedzią ludowców na _ aksamitny populizm _ dotyczący zmniejszenia liczby posłów i senatorów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t91052.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konstytucja;wedlug;po;mniej;poslow;i;slabsze;weto,121,0,586873.html) Konstytucja według PO: Mniej posłów i słabsze weto
Według Waldemara Pawlaka nie można zmniejszać przedstawicielstwa wyborców we władzach demokratycznych, a jeśli intencją jest obniżenie kosztów funkcjonowania instytucji publicznych, to lepiej poprawić strukturę tych instytucji.

W tym kontekście, jeśli nie było zgody na przekształcenie Senatu w izbę samorządową, proponujemy zniesienie Senatu - powiedział wicepremier w Sejmie.

Zgodnie z projektem PSL prezydent przejąłby kompetencje Senatu dotyczące zgłaszania poprawek do ustaw uchwalonych przez Sejm. Byłyby one rozpatrywane na tej samej zasadzie co teraz - Sejm mógłby je odrzucić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby posłów.

Prezydent zachowałby też prawo weta i przejął kompetencje Senatu w sprawie powoływania członków Rady Polityki Pieniężnej. Powoływałby więc dwie trzecie jej składu. W projekcie PSL prezydent nie otrzymał za to kompetencji Senatu dotyczących wyrażania zgody na powoływanie prezesa NIK i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według Waldemara Pawlaka proponowane przez PSL zmiany dają prezydentowi możliwość pozytywnego wpływu na przebieg procesu legislacyjnego i skracają ten proces oraz stwarzają warunki do lepszej kooperacji władz w strukturze państwa.
Zmniejszenie liczby posłów i senatorów proponują w swoich projektach zmian w Konstytucji Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Za przekształceniem Senatu w izbę samorządowo - korporacyjną lub za jego likwidacją opowiada się SLD.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)